2012. febr. 6. 21:03
1/1 anonim válasza:
Ismert
a = 10 m
b = 24 m
F = ?
Ha a kúp alapköre a gúla alaplapján van, akkor egyszerű a megoldás.
A kúp alapköre a háromszögbe írható kör, az alkotói - amik 3 vonalban érintkeznek a gúla lapjaival - ezért 60 fokot zárnak be az alapkör síkjával. Tulajdonképpen a kúp tengelymetszete egy egyenlő oldalú háromszög, melynek minden oldala 2r hosszúságú.
Mivel a megadott befogók egy Pithagoraszi háromszöghöz tartoznak, az átfogó
c = 26 m
Ezekkel a beírt kör sugara a
c = a + b - 2r
összefüggésből
r = (a + b - c)/2
Behelyettesítve
r = (10 + 24 - 26)/2
r = 4 m
A felszín
F = A + P
ahol
A - az alapterület
P - a palást területe
Mivel
P = A/cosα
így
F = A(1 + 1/cosα)
lévén
cosα = cos60 = 1/2
és
A = r²π
A felület
F = r²π(1 + 2)
F = 3r²π
F = 48π m²
=========
DeeDee
**********