a rugó 1,5 J rugalmas energiát tárol 10cm-es megnyúlás esetén. mennyi a rugóállandó? mekkora erő fesziti a megnyújtott rugót?2012. jan. 30. 08:23
1/5 bongolo válasza:
Ez nem bonyolult feladat, a könyvedben ott van hozzá a káplet: E=1/2·D·x² valamint F=D·x. Az elsőből kijön a rugóállandó, aztán a másodikból az erő.
Ne felejtsd el a hosszat átváltani méterbe!
4/5 bongolo válasza:
Silber, az igaz, hogy E=F·s, meg az is, hogy F=D·s (bár nem sozktuk s-sel jelölni az aktuális megnyúlást, és ez nem véletlen), de nem lehet egyszerűen összehozni a két egyenletet, mert F nem állandó! Függ attól, hogy mekkora a megnyúlás.
Szerintem még talán egy ábra is van a könyvben egy háromszöggel, aminek a területe lesz az energia, egyik oldala a megnyúlás, másik oldala az erő. E miatt a háromszög terület miatt jön be a 2-vel osztás az energiában.
5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek !
2012. jan. 30. 19:04