Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Függvény, melynek nincs...

Függvény, melynek nincs primitív függvénye?

Figyelt kérdés

Üdv!

Olyan fv.-eket keresnék, amelyeket nem lehet integrálni / nincs primitív fv.-ük. Előre is köszönöm! :)


D


2012. jan. 26. 18:32
 1/6 anonim ***** válasza:
48%

Olyan függvény nincs. Legfeljebb azt mondjuk, hogy zárt alakban nem fejezhető ki, magyarul elemien nem tudjuk integrálni. De ettől függetlenül a számítógépek (bizonyos műveletek által és egyéb értelmezésekkel) ezeknek a függvényeknek is megállapítják a primitiv függvényét.


Tipikusan ilyenek az (x^m)*(a+bx^n)^p alakú binom integrandusok, amennyiben az (m+1)/n ill. ((m+1)/n)+p számok egyike sem egész.


Például: gyökalatt(1-x^5)


Vagy egyéb fajták: 1/lnx; 1/ln^2x;


Aztán vannak olyanok, melyeknek elemien nem tudjuk a primitív függvényét megállapítani, de bizonyos határok között ki tudjuk számítani a határozott integrált, ilyen pl.:


e^(-x^2) integrandus, a primitiv függvényét elemien nem tudjuk felírni, de kiszámíthatjuk pl. a határozott integrálját 0 tól végtelenig. stb.

2012. jan. 26. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 vurugya béla ***** válasza:

Vannak ilyen függvények! De tudnom kell, milyen integrálfogalmat tanultál van.

Pl. a Riemann-féle integrál szerint nem integrálható (nincs primitív függvénye sem) annak a függvénynek, amelynek a racionális számokhoz 1-et, az irracionálisokhoz 0-t rendel a [0;1] intervallumban. (Ez a Dirichlet-függvény.)

[link]

2012. jan. 26. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
51%
Először is tisztában kellene lenni a primitív függvény fogalmával. "nem lehet integrálni" nem egyenlő azzal, hogy "nincs primitív fv.-ük". Az utóbbi egy szűkebb halmaz. Pl. tipikus példa az f(x) = e^(x^2). Ennek nincs primitív függvénye, vagyis olyan függvény, aminek a deriváltja ő. De attól még elemi módszerekkel lehet ezt a függvényt integrálni, pl. a valószínűségszámításban van jelentősége.
2012. jan. 27. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 vurugya béla ***** válasza:

Az utolsó válaszadónak igaza van: valóban tisztában kell lenni a primitív függvény fogalmával!

A valószínűségszámításban használt f(x) = e^(-x^2) (gondolom, lemaradt az előjel, ahogy írta) függvénynek ugyanis van primitív függvénye!

Csak nem fejezhető ki ez a primitív függvény az elemi függvények és az alapvető függvényműveletek segítségével.

Ezen LÉTEZŐ primitív függvény konstansszorosának adtak egy új nevet: FÍ(x) és kész, sok valószínűségszámítás-könyvben még az értékeit is megadják táblázatosan. De hát ez is azt igazolja, hogy létezik.


Minden fv. a saját "területmérő függvény"-einek deriváltja, ezek tehát a primitív függvényei.


A Dirichlet-függvénynek azonban nincs Riemann-integrálja semmilyen (poz. hosszú) intervallumon. Nincs tehát területmérő függvénye sem. Így hát nincs primitív függvénye sem.

2012. jan. 27. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Egy valós függvény pontosan akkor Riemann-integrálható, ha szakadási pontjainak halmaza Lebesgue szerint nullmértékű. Például a Dirichlet-függvény sehol sem folytonos, így nem R-integrálható. Ilyen módon könnyen kaphatsz nem integrálható függvényt, veszel egy folytonos függvényt és egy intervallumon 'elrontod". Egyébként például a Dirichlet függvény Lebesgue-integrálja létezik és értéke 0.
2012. jan. 31. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Kicsit utánanéztem a dolognak, találtam hozzá egy jó könyvet. Ha valakit esetleg érdekel: "Stefan Banach: Differenciál- és integrálszámítás"
2012. jan. 31. 20:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!