Mi a szabálya, ha ezt akarom deriválni parciálisan? F (x;y) = (e^ (ysinx) )

Nem a konkrét deriváltra, hanem az exponenciális alak x;y szerinti deriválásának szabályára lennék kíváncsi.
2012. jan. 21. 19:46
 1/3 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy kell parciálisan deriválni, mint ha csak egy változó lenne. Olyankor azt veszed ismeretlennek, ami szerint éppen deriválsz, a másik változót pedig egy konstans paraméternek tekinted.


Tehát pl.:

f(x,y) = x^2 + y^3

x szerinti derivált: ilyenkor az y^3-öt konstansnak tekinted, aminek ugye a deriváltja 0, vagyis az x szerinti parciális derviált 2x.

y szerint: ugyanez a gondolatmenet, a derivált 3y^2

g(x, y) = y*x + 3y^2*x

Itt az egyik változó szorozva van a másikkal, semmi különös, vedd úgy a parciális deriváláskor, mintha csak egy együttható lenne a másik változó:

x szerinti: y + 3y^2

y szerinti: x + 6y*x


e^x függvény deriváltja e^x, ha a kitevő valamilyen függvény, mint a te példádban, akkor annak a deriváltjával szorozni kell a külső függvény deriváltját a belső helyen.


Tehát pl.:

f(x) = sin(x^2)

Sin derviáltja cos, vagyis sin(x^2) deriváltja a belső helyen cos(x^2) a belső függvény deriváltja pedig 2x, vagyis az f deriváltja cos(x^2) * 2x.


Bár ezeket külön-külön már biztos tudod, szóval a lényeg, hogy összekombináld a kettőt. Ha nem megy, akkor segítek, ha megy, és megírod ide, szerinted mi a te példádnak a megoldása, akkor megírom, hogy jó-e.

2012. jan. 21. 22:43
 2/3 A kérdező kommentje:

Erre gondolok:


f'(x)= (e^(ysinx)*(sinx)'*y)= e^(ysinx)*cosx*y


f'(y)= (e^(ysinx)*(sinx)*(y)'= e^(ysinx)*(sinx)*1

2012. jan. 21. 23:15
 3/3 anonim ***** válasza:
Igen, ez a jó megoldás!
2012. jan. 21. 23:29