Milyen gyorsan haladnak az elektronok abban a vezetékben , amelyben a nyomás 100 W , a feszültsége pedig 240 V ?


A levezetést is leírnátok?


2012. jan. 14. 18:38
 1/3 bongolo ***** válasza:

Bocs az offtopic-ért (bár nem is nagyon off...): Szerintem nagyon az elejétől kell elkezdened tanulni az elektromosságtant, ha a P-t nyomásnak mondod. Kis p-vel tényleg a nyomást szokták jelölni, de persze nem elektromosság témában, és persze nem is Watt, hanem egy másik úriember, Pascal a mértékegységének a névadója. Nagy P-vel viszont a teljesítményt jelölik.


A teljesítmény és a feszültség ilyen viszonyban van egymással:

P = U·I

ahol U a feszültség, I pedig az áramerősség. Ebből I-t ki lehet számolni a mostani példánál:

I = P/U = 100W/240V = 0,417 A

(Ampère szintén úriember volt)


Az elektromos áramot a töltések áramlása okozza, 1A az áramerősség akkor, ha 1C (Coulomb is úriember...) töltés halad át másodpercenként egy adott keresztmetszeten. Mivel 1 elektron töltése 1,6·10^(−19)C, 0,417A hatására 0,417/1,6·10^(−19) = 2,6·10^20 darab elektron halad át a vezetéken másodpercenként.


Valószínű erre az adatra gondolt a feladat kitalálója, nem pedig méter per szekundumban a sebességre. Ahhoz ugyanis tudni kellene még azt is, hogy milyen anyagból van a vezeték és milyen vastag. Ki kellene ugyanis tudni számolnunk, hogy hány szabad elektron van benne mondjuk egy 1 centis darabon. Például minél vékonyabb a vezeték, annál gyorsabban mozognak benne az elektronok ugyanúgy, mint ahogy a folyó is felgyorsul, ha elkeskenyedik. Ha kiszámolnánk, az jönne ki, hogy az elektronok sokkal de sokkal LASSABBAN mozognak, mint mondjuk a víz, csak néhány centit tesznek meg ÓRÁNKÉNT ilyen amper körüli áramerősségeknél!.


Ui: Az említett urak közül csak Watt volt angol, a három másik úr francia. A franciák büszkék is rájuk, nevük olvasható az Eiffel torony lábánál is.

2012. jan. 15. 01:14
 2/3 bongolo ***** válasza:

Ha mégis a sebesség kell, akkor egy másik kérdésre adott válaszomat nézzed meg:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2012. jan. 15. 02:27
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. ( Igen , sajnos nem vagyok jó fizikából.)
2012. jan. 15. 11:01