Valaki segítene? Matek,7. osztály


Sziasztok.

Matek órán csináltunk egy érdekes feladatot, és azt kaptuk házinak, hogy bebizonyítsuk miért igaz ez minden példára.

Feladat:

Le kell írni egy 3 jegyű számot:

321

Le kell írni a még egyszer a 3 jegyű számot:

321321

El kell osztani 7-tel:

321321/7=45903

Az eredmény el kell osztani 11-el:

45903/11=4173

Az eredményt el kell osztani 13-al:

4173/13=321


Miért kapjuk az eredeti számot minden számnál? Mi erre a magyarázat?


Köszönöm a válaszokat!


2012. jan. 11. 21:08
 1/4 BKRS ***** válasza:
100%

Amikor egymas utan irod ketszer a 3 jegyu szamot,

akkor valojaban fogod az 1000 szereset es hozza adod a szamhoz.

Vagyis veszed az 1001-szereset.

7 * 11 * 13 = 1001

Tehat ha elosztod 7-tel 11-gyel es 13-mal, akkor elosztottad 1001-gyel.

Ossessegeben tehat amit csinalsz az az, hogy meg is szorzod a szamot 1001-gyel meg el is osztod 1001-gyel.

2012. jan. 11. 21:11
 2/4 anonim ***** válasza:
Sok ilyen fajta van. A lényege a 2. lépésben van, ahol 1001-szeresére nő a szám. Ez után 7-tel 11-gyel és 13-mal osztja azaz (7*11*13=1001-gyel) és visszakaptuk a számot. :)
2012. jan. 11. 21:12
 3/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! Rendesek vagytok:)

Nem túl sok ötletem voltxD

2012. jan. 11. 21:14
 4/4 anonim ***** válasza:

Hátme 7*11*13=1001

Akármelyik háromjegyű számot megszorzod 1001-el akkor, azt a számot kapod, amit te mellé írnál

pl. 100*7*11*13=100100

100100/1001=100

Igazából ugyanaz a kettő művelet, csak máshogy van leírva.

2012. jan. 11. 21:15