Mennyi hőmennyiség szükséges 5m széles 8m hosszú 3m magas tanterem levegőjének 17°C-ról, 22°C-ra történő felmelegítéséhez? +kérdés: Hány kg akácfát kell eltüzelni, ha a fűtés hatásfoka 80%-os?

Ha kérhetem, akkor részletes leírással, képletekkel, kiszámítását stb. Gondba vagyok ezzel a feladattal, segítségeteket előre is köszönöm! :)


2012. jan. 9. 18:53
 1/1 bongolo ***** válasza:

Először ki kell számolni a levegő tömegét. 120 m³ az 120 ezer liter. Egy liter levegő tömege 1,293 gramm, tehát a teremben van 155,16 kg levegő.


A levegő fajhője (fajlagos hőkapacitása) 1,012 kJ/kg°C. Ez azt jelent, hogy 1 kg levegő 1 °C-al való felmelegítéséhez ennyi kiloJoule energia (hőmennyiség) szűkséges. 5 fokkal kell felmelegíteni 155 kg levegőt, tehát:

Q = 1,012·5·155,16 = 785 kJ = 0,785 MJ


Úgy, hogy akácfa, nem találtam a wikipedia táblázatban égéshőt, csak úgy, hogy fa. Annak égéshője 15 MJ/kg. Vagyis 1 kg fa eltüzelésével (100% hatásfok esetén) 15 megaJoule hőenergia szabadul fel. Ha 80% a hatásfok, akkor 0,8·15 MJ lesz egy kilóból. Most tehát ennyi tüzelő kell:


x·0,8·15 MJ = 0,778 MJ

x = 0,065 kg


(Ez nekem kevésnek tűnik, de ennyi jön ki...)

2012. jan. 9. 23:30