Egy juhász 10 tud számolni, birkáit úgy számolja meg: először 5-vel, majd 6-val, végül 7-vel hajtja be a birkákat a karámba. Ha mindig 1 birka marad ki, tudja, hogy nem hiányzik egy sem.2012. jan. 6. 17:00
1/2 BKRS válasza:
A birkak szamanal 1-gyel kisebb szam oszthato 5-tel, 6-tal, 7-tel, tehat 5*6*7-tel is mert ezek relativ primek.
5*6*7=210
Tehat a birkak szama 210-szer valamennyi + 1
210*2>400
tehat 211 birkaja van.
2/2 anonim válasza:
Legyen
N - a birkák száma
akkor az első esetben, tehát ha
ötösével 4
hatosával 5
hetesével 6
birka marad ki, akkor az
N = 5x + 4
N = 6y + 5
N = 7z + 6
egyenletrendszerből levezethető
N = 210*m - 1
összefüggés adja a birkák számát.
Ha 400-nál kisebb számról van szó, akkor
m = 1
így
N = 209
======
A második esetben, tehát ha minden csoportosítás után 1 marad ki, akkor
N = 5x + 1
N = 6y + 1
N = 7z + 1
egyenletrendszerből adódó
N = 210*m + 1
összefüggés adja a birkák számát.
Ha 400 a határ, akkor
m = 1
és
N = 211
======
Az m pozitív egész szám.
DeeDee
**********