Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy létezik, hogy egy egy...

Hogy létezik, hogy egy egy birka és egy kecske sejtjeit össze lehet olvasztani?

Figyelt kérdés

Egy előző kérdésre adott válasz linkjében olvastam egy megdöbbentő írást, miszerint ennek a két állatnak a sejtjeit összekeverve született utód. ( [link] - 5.ábra alatt)

Azt értem, hogy egymáshoz hasonló genetikai állományú élőlények ha párosodnak, születhet utód (pl. ló-szamár), de a kecske és a birka elég távol van egymástól. Pl. a kecske: 60, a birka 45 kromoszómával rendelkezik.


2009. febr. 6. 20:44
 1/5 anonim ***** válasza:
85%

"A kimérák olyan élőlények, amelyek testi sejtjei nem két, hanem több ivarsejt fúziója nyomán születnek, miközben sejtjeik diploidok és/vagy haploidok maradnak."

Szal a fúzió az egyesülést jelent. Tulajdonképpen több megtermékenyített pete egyesül. Akkor már nem nagyon számít az, hogy hány kromoszómád van.

2009. febr. 6. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
84%

Persze létezik, hiszen lényegében erről szól a génmódosítás, hogy különböző állatok génjeit keverjük mesterségesen. A kimérizmus ennek kicsit spcéibb változata. Aztán, hogy az utód életképes lesz-e, meddig az, fogamzóképes-e stb, az megint más kérdés.


Sejt szinten amúgy még durvább hibrideket is létre lehet hozni, pl ember-répát:) Nyilván ez már nem lesz hosszú ideig életképes, de megcsinálni meg lehet.


Itt a videón tehénkecske van, ez most a legújabb "találmány" (amit publikáltak):

http://www.youtube.com/watch?v=tsjzG8MJ0Hg

2009. febr. 6. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
85%
Mesterségesen bármilyen sejteket össze lehet olvasztani. Más kérdés, hogy életképes, szaporodóképes lesz-e... állítólag csináltak már paradicsomembert is. Olyan lett, mint a paradicsom - csak kicsit bőrszerű.
2009. febr. 6. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Álljunk meg, fogalomzavarban szenvedtek. Ebben az esetben a kecske és a birka génállománya maradt, ahol volt, semmit sem változtattak meg rajta. Mindössze annyi történt, hogy fogtak két embriót, egy kecskét és egy birkát és az egyikből néhány sejtet átültettek a másikba. Az eredmény annyi, hogy a kifejlődő állat bizonyos szövetei az egyik, más szövetei a másik embrióból származtak, ezek a sejtek egyszerűen egymás mellett éltek, osztódtak és próbálták végrehajtani a saját fejlődési programjukat, a genomjuk semmilyen körülmények között sem keveredett, ha lesznek utódai, ezek mibenlétét kizárólag az dönti el, hogy az ivarszervei melyik sejtpopulációból fejlődtek ki, ha a kecskesejtekből, tiszta kecskéket nemz majd, ha a birkákból, tiszta birkákat.


Ilyen kimérákat viszonylag könnyen elő lehet állítani, annyi kell hozzá, hogy a két állat élettanilag közel álljon egymáshoz, azaz az birkaeredetű sejtek ne pusztuljanak el a kecskében, illetve fordítva. Az immunrendszerrel ilyenkor nem kell számolni, mert minden olyan mintázatot, amivel a magzati fejlődés korai szakaszában találkozik, az immunrendszer "saját" -ként ismer fel.

2009. febr. 9. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
A jukecs néven bemutattak egy magyar genetikai kókányolást kb. 20 éve,később valamilyen miniszter lett a projekt vezető ,akkor került a téma újra napirendre.
2009. márc. 8. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!