Az alábbi matematikai feladatoknak mi a megoldása, vagy hogy kell őket kiszámolni? Legalább csak egyet kettőt


1.Állapítsa meg a valós számok halmazán értelmezett x -> x*2-2x-8

2.Határozza meg a valós számok halmazán értelmezett f (x)= x*2+3 függvény értékkészletét!

3.Adja meg a [-2;3] intervallumon értelmezett f(x)=x*2+1 függvény értékkészletét!

4.Mennyi az f(x)=-|x|+10(x€R) függvény legnagyobb értéke, és hol veszi fel ezt az értéket?

5.A valós számok halmazán értelmezett x->x-1)*2+4 függvénynek minimuma vagy maximuma van? Adja meg a szélsőérték helyét és értékét!

6.Milyen valós számokat jelöl az 'a', ha tudjukj, hogy a valós számok halmazán értelmezett x i->a*x függvény szigorúan monoton növekvő?


2012. jan. 3. 17:35
 1/2 bongolo ***** válasza:

Ez az x*2 mindenhol x^2 (x négyzetet) jelent? Csillaggal a szorzást jelöljük, ez a kalap a hatványozás jele. Én x²-et szoktam írni, de nem muszáj.


1. x²-2x-8 teljes négyzetté alakítva: (x-1)²-9. Ezt tudjuk vizsgálni. A négyzetes tag biztos, hogy pozitív, ezért a függvény -9 vagy annál nagyobb értékeket vehet fel, az értékkészlete az y ≥ -9 (y eleme R) halmaz. x=1-nél veszi fel a -9 értéket, itt lokális minimuma van, ami egyben abszolút minimum is.


2. x²+3 fv. értékkészlete y ≥ 3. x=0-ban veszi fel a 3-at.


3. ha az intervallum leszűkül, akkor a felvett értékek (vagyis az értékkészlet) halmaza is bizonyára leszűkül. Az intervallum tartalmazza az x=0-át, tehát a függvényérték minimuma továbbra is 3. Mivel az x²+3 értéke x=-2-nél 7, x=+3-nál 12, ezért értékkészlete [3;12]


4. Az |x| abszolút érték fv-nek minimuma van x=0-ban, ami 0. Ha negáljuk, akkor maximuma lesz ugyanott. Ha hozzáadunk 10-et, attól a maximum helye nem változik, csak az értéke. Tehát a maximuma 10, annak helye 0.


5. (x-1)²+4: A négyzet maga 0 vagy annál nagyobb pozitív szám lehet, tehát minimuma van. Akkor a legkisebb az érték, ha (x-1)² éppen 0, ami x=1-nél van. A függvény értéke ott 4. (Ez volt a szélsőérték helye és értéke)


6. Ha a·x szigorúan monoton nő, akkor a-nak pozitívnak kell lennie, vagyis a>0

2012. jan. 3. 18:06
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. jan. 3. 23:29