Bonyolult matematikai feladat szöveggel! Mi a megoldás?


Egy matematikai kongresszus szünetében történt. Mikor az egyik résztvevő professzortól azt kérdezték kollégái, hány gyermeke van és milyen idősek, így felelt:

-Három fiam van; a véletlen úgy hozta, hogy mind a háromnak ma van a születésnapja; Ha években kifejezett korukat összeszorzom, 36-ot kapok; ha viszont összeadom ugyanezt a három számot, akkor pontosan annyit kapok, ahányadika ma van.

Kisvártatva így hangzott a visszaválasz:

-Ebből még nem tudhatjuk, hány évesek a gyerekek!

-Igaz is, elfelejtettem megmondani: amikor a legkisebb gyerek születését vártuk, a két idősebbet elvittük vidékre a nagyszüleihez. Állapítsuk meg mi is, hány évesek a gyerekek, és azt is, hogy a hónapnak hanyadik napján hangzott el a beszélgetés!


2011. dec. 23. 11:41
 1/5 anonim ***** válasza:
Hát igazából szerintem még így sem egyértelmű, mert lehetnek 1, 6, 6 vagy 1, 4, 9 vagy akár 2, 3, 6 évesek is. Egyikre sem látok kizáró kritériumot, bár ha abból indulok ki, hogy mi szokott lenni ezeknek a feladatoknak a logikája általában, akkor az 1-6-6 páros tűnik valószínűnek és 23-a van.
2011. dec. 23. 11:54
 2/5 anonim ***** válasza:
Nagyon szép feladat, töprengek rajta én is! :D
2011. dec. 23. 13:13
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Lehetséges összege a 3 életkornak, ha a szorzat 36:

1+1+36=38 (nem lehet, mert 38. nap nincs egy hónapban)

1+2+18=21

1+3+12=16

1+4+9=14

1+6+6=13

2+2+9=13

2+3+6=11

3+3+4=10


Mivel nem tudott dönteni, ezért 13.-a van, és 1,6,6 vagy 2,2,9 évesek. De a legkisebb gyerek születéséről beszélt, így az nem lehetett iker, azaz a gyerekek 1,6,6 évesek, és most a hónap 13. napja van.

2011. dec. 23. 14:22
 4/5 bongolo ***** válasza:

36 prímtényezői: 2²·3³


Az utolsó feltételnek az az értelme, hogy ha abból már ki lehet találni, akkor a legkisebb 2 nem iker, máskor születtek. Abból viszont, hogy a dátumból magából nincs megoldás, az következik, hogy két megoldás is lehet, aminek az öszege ez a dátum, és ebből az egyik iker legkisebb lenne, a másik nem iker. Ezekből az infókból jön ki a megoldás. Nézzük:


Iker legkisebbel ilyen számok lehetnek, aminek a szorzata 36:

1, 1, 36 - a dátum nem lehet 38, ez nem jó

2, 2, 9 - a dátum 13.

3, 3, 4 - a dátum 10.


Az utolsó kettő lehet tehát az iker, ami nem megoldás. Melyiknek van nem iker párja ugyakkora összeggel? Csak a 2,2,9-nek, az 1,6,6 összege szintén 13.


Tehát a megoldás: 1,6,6 évesek és 13. van.

2011. dec. 23. 14:41
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek :) Boldog szentestét majd :D
2011. dec. 24. 08:23