Kémia, segítesz? (mol%, anyagmennyiség-konc. , tömegkonc. , Raoult-konc. , . )


Mennyi a 10.0t%-os 1.050g/cm^3 sűrűségű sósavoldat koncentrációja molaritásban, tömegkoncentrációban, mol%-ban és Raoult-koncentrációban kifejezve?

Hogyan lássak hozzá? Előre is köszi!


2011. dec. 30. 22:51
 1/1 anonim válasza:

Induljunk ki 100 g oldatból, ami azt jelenti, ha 10 %(m/m)-os, hogy 10 g sósav van benne, a vízé pedig 100-10=90g=0,09kg.

Ebből kiszámolható, hogy a sósav anyagmennyisége (n=m/M) 10g/36,5g/mol=0,274 mol, a víz anyagmennyisége 90g/18g/mol=5mol, amire még szükségünk van, az az oldat térfogata, ami V=100g/1,050 g/cm^3=95,24 cm^3=0,09524 dm^3

Innen pedig már egyszerű:

C=n(oldott anyag, ami itt a sósav)/V=0,274mol/0,09524dm^3=2,88 mol/dm^3

Raoult-koncentráció=n(oldott anyag)/m(oldószer,kg-ban)=0,274mol/0,09kg=3,04mol/kg (Általában a Raoult-koncentráció nagyobb, mint a sima anyagmennyiség-koncentráció 2,88<3,04.)

%(n/n)=n(oldott anyag)/n(oldat)*100=0,274mol/5,274mol*100=5,20%(n/n)

Ct=m(oldat)/V(oldat)=100g/0,09524dm^3=105g/dm^3

2012. jan. 3. 12:45