KOH-ot és NaOH-ot tartalmazó keverék 1, 00g-ját feloldjuk 150 cm3 1, 00-es PH-jú sósavban. Eközben az oldat PH-ja 12,52-re nő. (A térfogatváltozástól tekintsünk el) Számítsuk ki a kiindulási keverék összetételét tömeg-és anyagmennyiség-százalékban!?

2011. nov. 28. 18:59
 1/2 BKRS ***** válasza:

pH=1 ami 10^-1 mol/dm3 HCl

0,15 dm3-ben ezek szerint volt 0,015 mol HCl.


Az osszeontes utan lesz benne

pOH=14-pH=10^-1,48 mol/dm^3 OH

ami 0,15 dm3-re szamitva

0,00496696682 mol OH-


Osszsen tehat annyi lug volt ami kozombositi a HCl-t meg amennyi a kemhatas eleresehez kell:

0,00496696682 +0,015 = 0,0199669668 mol OH-


A lug teljes tomege 1g

Ebbol x g NaOH es 1-x g KOH

M(NaOH)= 40

M(KOH) = 57

x/40 +(1-x)/57 = 0,0199669668

57x + 40 -40x = 0,0199669668 *40*57

17x + 40 = 45,5246844

17x = 5,5246844

x=0,324981433

1-x = 0,675018567

Ez 32,5 m/m% NaOH es 67,5 m/m% KOH (ezek tomeg szazalekok)


0,324981433 g NaOH az 0,00812453582 mol

0,675018567g KOH az 0,011842431 mol

Ez osszesen 0,0199669668 mol

amibol a NaOH 40,1%

a KOH pedig 59,9%

2011. nov. 28. 22:19
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget!:)
2011. nov. 29. 11:13