Egy csonka kúp magassága 1 dm. Tudjuk, hogy a csonka kúpba gömb írható, és alapkörének sugara kétszerese a fedőlap köre sugarának. Mekkora a test térfogata és felszíne?2011. dec. 19. 22:16
11/12 anonim válasza:
6. megszólaló voltam, valóban elrontottam a térfogat számítását. Bocs!
DeeDee írta:
"Ha a magasság egységnyi, mint a példában is, akkor
F/V = 6 "
Nagyon érdekes összefüggés, de az is meglepő, hogy csak abban a mértékegységben érvényes, amiben a magasság 1. Tehát az eredményeket négyzetdeciméterben és négyzetcentiméterben helyettesítve lehet viszontlátni a 6 -ot.
12/12 anonim válasza:
Örülök, ha sikerült valami használhatót mutatnom :-)
Meglepő módon ugyanez az arány áll fenn a kocka esetén is, azaz
V/F = a/6
Egy gömb és egy, az alapkör átmérőjével azonos magasságú henger esetén pedig
V/F = r/3
Néha sokkal egyszerűbb megoldást eredményezhet ennek az aránynak az ismerete.
DeeDee
*******