Hogy oldjuk meg ezt a feladatot? (térgeometria)

Egy csonka kúp magassága 1 dm. Tudjuk, hogy a csonka kúpba gömb írható, és alapkörének sugara kétszerese a fedőlap köre sugarának. Mekkora a test térfogata és felszíne?

2011. dec. 19. 22:16
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

6. megszólaló voltam, valóban elrontottam a térfogat számítását. Bocs!

DeeDee írta:

"Ha a magasság egységnyi, mint a példában is, akkor

F/V = 6 "

Nagyon érdekes összefüggés, de az is meglepő, hogy csak abban a mértékegységben érvényes, amiben a magasság 1. Tehát az eredményeket négyzetdeciméterben és négyzetcentiméterben helyettesítve lehet viszontlátni a 6 -ot.

2011. dec. 20. 21:13
 12/12 anonim ***** válasza:

Örülök, ha sikerült valami használhatót mutatnom :-)


Meglepő módon ugyanez az arány áll fenn a kocka esetén is, azaz

V/F = a/6

Egy gömb és egy, az alapkör átmérőjével azonos magasságú henger esetén pedig

V/F = r/3


Néha sokkal egyszerűbb megoldást eredményezhet ennek az aránynak az ismerete.


DeeDee

*******

2011. dec. 20. 22:44
1 2