Monaco020 kérdése:

Nem tudom megoldani a feladatot, és szeretném ha valaki megoldaná nekem, sűegús lenne! Mennyi a végeredmény?

1, Aprajafalvát 100 lakosra tervezték, és kevesebb hely marad, mint amennyit már elfoglaltak. törppapa hármasával, négyesével, küldi ki őket a folyóhoz, mindig, mindig ő marad egyedül a falu őrzésére, ha még rá is szükség van, akkor éppen ötös csoportokban tudnak dolgozni. Hány lakosa van most Aprajafalvának?
2011. dec. 17. 22:08
 1/5 anonim ***** válasza:
Elfoglaltak száma több mint 50. A falu lakosságának a száma osztható 5-el. Ugyanezt a számot 3-mal osztva 1 a maradék. Megint ugyanezt a számot 4-el osztva 1 a maradék. Tehát 12-vel osztva szintén 1 a maradék. Meg kell nézni, hogy (12x+1)/5 mikor ad egész eredményt. Ez 2, 7, 12, számtani sor elemein lesz egész.
2011. dec. 17. 22:29
 2/5 anonim ***** válasza:

1, "Aprajafalvát 100 lakosra tervezték, és kevesebb hely marad, mint amennyit már elfoglaltak."

(ezt nemértem)


2. "hármasával, négyesével, küldi ki őket a folyóhoz, mindig, mindig ő marad egyedül a falu őrzésére, ha még rá is szükség van, akkor éppen ötös csoportokban tudnak dolgozni. "


egy olyan számról beszélünk,ami5-tel maradéktalanul osztható (Törppapával együtt) =N


ha Törppapa otthon marad,akkor mehetnek 3-asával is, meg négyesével is.

tehát N-1 osztható 3-mel is, meg 4-gyel is,mint pl. a 12,

24, 36, stb.


Pl.a 24 jónak látszik arra, hogy 3-mal osztható, (3*8),4-gyel osztható (4*6) és a +1=25,ami 5-tel osztható.


további feltétel afeladatelső mondata,amit viszont én nem értek, de hátha te már rájössz ezalapján.


(ismétlés: 3-mal osztható az aszám,aminek a számjegyek összege is osztható 3-mal. pl 21 2+1=3 3*1, 69 6+9=15, 3*5, 42 4+2=6 3*2=6)

2011. dec. 17. 22:30
 3/5 anonim ***** válasza:
Tovább folytatva a megoldást 5, 17, 29, ... számtani sor jöhet szóba. Ezeknek 5-szörösei lehetnek megoldások: 25, 85, 145, stb. De csak 85 lehet a megoldás, mert Aprajafalvát 100-ra tervezték. Sz. Gy.
2011. dec. 17. 22:34
 4/5 anonim ***** válasza:

tehát a 12 többszörösei (+ 1 legyen 5-tel osztható), és 51-100 közötti szám.


(12*1,*2,*3, stb)

12,24,36,48,60,72,84,96


na,melyik osztható 5-tel, ha ezekhez +1-et hozzáadsz??

:))))))

2011. dec. 17. 22:36
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget!
2012. jan. 7. 22:32