Máté egy négyzetrácsos lap néhány négyzetét és valahány négyzetének a felét szürke színűre festette (lásd ábra). Hány négyzetet kell még befestenie szürkére ahhoz, hogy a lap területének harmadrésze legyen szürke színű? [link]



Sári egy lapra egymás alá írt három számot, majd leírta az összegüket is. Piri ezt a négy számot összeadva 900-at kapott. Mennyi az eredeti három szám összege?



Egy edzett ember szíve percenként 50-et, egy kolibri szíve percenként 1000-et ver. Hányszor annyit ver egy óra alatt a kolibri szíve, mint az edzett emberé?



Egy év májusában pontosan 4 csütörtök és 4 vasárnap volt. Milyen napra esett május 1-je? (A május hónap 31 napos.)



Egy lap mindkét oldalára egy-egy pozitív egyjegyű egész számot írunk. Elkészítjük az összes egymástól különböző ilyen lapot. (Két lap akkor nem különbözik egymástól, ha ugyanaz a két szám szerepel rajtuk.) Hány olyan lap van közöttük, amelyen lévő két szám különbsége nulla?



Erdélyi kerékpártúránk során Kolozsvárról szeretnénk eljutni Csíkszeredára. Hányféle útvonal közül választhatunk, ha csak a nyilakkal jelzett irányokban haladhatunk?

[link]



Mennyi a keretben látható szorzás eredménye, ha az azonos betűk azonos, a különböző betűk különböző számjegyeket jelölnek? [link]



Anna egy héten át minden nap felírta, hogy aznap hányadika van. Ezután a felírt hét számot összeadta, és így 100-at kapott. Melyik számot írta fel a hetedik napon?



Hány állítás igaz biztosan az ábrán látható összeadásra, ha az azonos betűk azonos számjegyeket, a különböző betűk különböző számjegyeket jelölnek?

· Az R csak 1 lehet.

· A B csak 2 lehet.

· Az A csak páros számjegy lehet.

· Az Ő csak 3-nál nagyobb számjegy lehet.

· Az A csak kisebb számjegy lehet Ő-nél. [link]



Kettőnél több egymást követő páratlan számot összeszoroztunk. Hány számot szoroztunk össze, ha a szorzat 9-re végződik?


2011. dec. 17. 19:10
 1/9 anonim ***** válasza:

Te jó isten!

Ennyi feladatot kell egy mai kidiáknak megoldani?

Vagy ezeket nekünk tetted fel, feladatként?

2011. dec. 17. 20:58
 2/9 anonim ***** válasza:

Máté egy négyzetrácsos lap néhány négyzetét és valahány négyzetének a felét szürke színűre festette (lásd ábra). Hány négyzetet kell még befestenie szürkére ahhoz, hogy a lap területének harmadrésze legyen szürke színű?


6*6os a lap területe, és 10 kocka van beszínezve.


36/3=12 = 1/3


12-10 = 2.


Tehát 2 kockát kell még beszínezni ahhoz, hogy a lap 1/3a része szürke legyen.

2011. dec. 18. 00:11
 3/9 anonim ***** válasza:

Sári egy lapra egymás alá írt három számot, majd leírta az összegüket is. Piri ezt a négy számot összeadva 900-at kapott. Mennyi az eredeti három szám összege?


x

y

z

x+y+z


x+y+z+(x+y+z)=900

2*(x+y+z)=900

x+y+z=450


- Tehát 450 az eredeti 3 szám összege.

2011. dec. 18. 00:22
 4/9 anonim ***** válasza:

Egy edzett ember szíve percenként 50-et, egy kolibri szíve percenként 1000-et ver. Hányszor annyit ver egy óra alatt a kolibri szíve, mint az edzett emberé?


1000/50 = 20 [1perc alatt]

60000/3000 = 20 [60perc, azaz 1óra alatt]


-Tehát 20x annyit ver a kolibri szíve mind 1perc, mind 1óra alatt az egyenesarányosság miatt.

2011. dec. 18. 00:25
 5/9 anonim ***** válasza:

Egy év májusában pontosan 4 csütörtök és 4 vasárnap volt. Milyen napra esett május 1-je? (A május hónap 31 napos.)



Ez bonyolultabb feladattípus volt:


Mivel 4 Csütörtök és 4 Vasárnap van a hónapban, ezért hogy ne maradjanak ki napok biztosan benne lesznek a Péntek-Szombatok is. Ekkor pedig már adja magát az, hogy a 2.héttől pedig minden nap benne lesz, mivelhogy nem maradhat ki hó közben egy nap sem. Jelenleg 25nap van lefedve, tehát 6nap hiányzik még.Nézzük szempontok szerint:


-Ha Kedd/Szerda kezdődne, akkor 1-gyel több Csütörtök lenne(5)


-Ha Péntek/Szombat/Vasárnappal kezdődne, akkor pedig 1-gyel több Vasárnap lenne a héten.(5)


Ha Pénteknél visszább megyünk, akkor pedig eltűnnek a + Vasárnapok, de már eggyel több Csütörtök lesz mindig. [lásd: előző példák!]


Viszont ha a hónap Hétfővel kezdődik, akkor nincs 4-nél több Vasárnap és nem csúszik az utolsó nap Csütörtökre.


Tehát Hétfővel kezdődött a Május hónap.

2011. dec. 18. 01:05
 6/9 anonim ***** válasza:

Egy lap mindkét oldalára egy-egy pozitív egyjegyű egész számot írunk. Elkészítjük az összes egymástól különböző ilyen lapot. (Két lap akkor nem különbözik egymástól, ha ugyanaz a két szám szerepel rajtuk.) Hány olyan lap van közöttük, amelyen lévő két szám különbsége nulla?



- 2 szám különbsége akkor 0, ha egyenlőek. Viszont a feladat azt írta, hogy egymástól különböző számok lehetnek csak, ezért a megoldása 0.


Tehát nincs közöttük olyan lap, aminek a különbsége 0-a.

2011. dec. 18. 01:12
 7/9 anonim ***** válasza:

Erdélyi kerékpártúránk során Kolozsvárról szeretnénk eljutni Csíkszeredára. Hányféle útvonal közül választhatunk, ha csak a nyilakkal jelzett irányokban haladhatunk?

[link]


Először 2lehetőség, majd 3lehetőség.


2*3 = 6


Ha nem lenne világos:


Kolozs - Torda - Maros - Maros - Csík

Kolozs - Torda - Maros - Korond - Csík

Kolozs - Torda - Maros - Segesvár - Csík

Kolozs - Apahida - Maros- Maros - Csík

Kolozs - Apahida- Maros - Korond - Csík

kolozs - Apahida - Maros - Segesvár - Csík

2011. dec. 18. 01:36
 8/9 anonim ***** válasza:

Anna egy héten át minden nap felírta, hogy aznap hányadika van. Ezután a felírt hét számot összeadta, és így 100-at kapott. Melyik számot írta fel a hetedik napon?

******

Mivel 100 nem osztható maradék nélkül 7-tel, a dátumok nem lehetnek egy hónapon belül.

Tehát az egyik hónap végének és a következő hónap elejének napjaiból kell összeállítani 100-at.


A hónap végéből - akár 28-as, 29-es, 30-as vagy 31-es a hónap, nem lehet több dátum, mint 3, mert 4 hónapvégi dátum összege nagyobb mint 100. Kevesebb sem, mert egy vagy két hónapvégi dátum esetén a következő hónap napjaiból

21 ill. 15 jön össze, így az összegük kisebb 10-nál.


Tehát 3 hónapvégi dátum lehet az összegben, ami azt jelenti, hogy a következő hónap elejéről 4 dátumot kell venni.

Ezen utóbbiak összege: 1 + 2 + 3 + 4 = 10, tehát a három hónapvégi dátumra marad 90.

Ez pedig azt jelenti, hogy a három dátum közül a középső 30, a másik kettő meg 29 és 31.

Tehát a dátumok: 29, 30, 31, 1, 2, 3, 4

Vagyis a hetedik napon a 4-es számot írta fel Anna.

*********************


Hány állítás igaz biztosan az ábrán látható összeadásra, ha az azonos betűk azonos számjegyeket, a különböző betűk különböző számjegyeket jelölnek?


_ŐR

_ŐR

-------

RAB


A tízeseknél történő átvitel miatt R = 1 lehet.

Ezzel a művelet ilyen alakú:


_Ő1

_Ő1

------

1X2


Az Ő-re érvényes:

5 ≤ Ő ≤ 9

de

Ő ≠ 6

Így X = 0, 4, 6, 8 lehet.

************************************


Kettőnél több egymást követő páratlan számot összeszoroztunk. Hány számot szoroztunk össze, ha a szorzat 9-re végződik?


A páratlan számok végződései: 1, 3, 5, 7, 9

Ha a számok között 5-re végződő is van, akkor a szorzat mindig 5-re fog végződni.

Ahhoz, hogy a szorzat 9-re végződjön, kell egy 3-ra végződő, és két olyan, melyeknek szorzata 3-ra végződik.

Ennek a feltételnek a 3, 7, és 9-re végződő számok felelnek meg.

Mivel egymás utáni számok kellenek, azok a számok jelentik a megoldást, melyek

X7, X9, (X + 1)1, (X +1)3 alakúak és ebben a sorrendben követik egymást.


Pl. ha

x = 3

akkor a

37*39*41*43

szorzat biztosan 9-re végződik.


A kérdésre a válasz: 4 számot szoroztunk össze.

************


DeeDee

************

2011. dec. 18. 03:16
 9/9 anonim ***** válasza:

Egy év májusában pontosan 4 csütörtök és 4 vasárnap volt. Milyen napra esett május 1-je? (A május hónap 31 napos.)


A 31 nap = 4*7 + 3 nap.

vagyis 4 teljes hét és még három nap.

Ha a négy teljes hét a hónap első 4 hete, akkor megvan a 4 csütörtök és a négy vasárnap.

A maradék három nap pedig az ötödik hét első 3 napja.

Ha hétfőnél később kezdődik a hét, az ötödik héten valamelyik nap csütörtök lesz.

Ezért május elseje hétfő.

2011. dec. 18. 03:40