Mi a megoldása? + a menete?


Egy 67 tagú társaságban fiúk, lányok, férfiak és nők vannak. A társaságról még a következőket tudjuk:

- a nőneműek száma osztható 5-tel.

- a nők száma megyegyezik a hímneműek számával.

- a fiúk vannak a legkevesebben.

- a fiúk, a férfiak, a lányok és a nők száma is prím (nincs 1-en és önmagán kívül más pozitív egész osztója).

Hány lány van a társaságban?


2011. dec. 15. 17:42
 1/3 bongolo ***** válasza:

f fiú, l lány, F férfi, N nő, mind prím

Mivel f a legkisebb, egyedül f lehet 2, a többi legalább 3. Persze lehet, hogy mind nagyobb.

Ezeket tudjuk:

(1) f+l+F+N=67

(2) l+N = 5k

(3) N = f+F

---

Az összeg páratlan, ez csak úgy lehet, ha 3 páratlan meg egy páros van, tehát f=2, az egyetlen páros prím.

(1) és (3)-ból:

(4) 2N+l = 67

Ebből az is következik, hogy N ≤ (67-3)/2 = 32

(4) és (2) miatt:

N = 67 - 5k

Mivel 5k 0-ra vagy 5-re végződik, ezért N vagy 2-re vagy 7-re végződik. 2 nem lehet, tehát N egy 7-re végződő prím:

N = 7,17 (a többi már > 32)

(3) miatt F=N-2. Mivel prím kell legyen, ezért csak N=7 lehet.


Tehát f=2, F=5, N=7, l=53

2011. dec. 15. 22:43
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm.:)
2011. dec. 16. 17:56
 3/3 anonim válasza:
Kitti nem kapsz reggelit :)
2011. dec. 17. 21:24