Hogyan kell ezt az exponenciális egyenletet megoldani?


(másodfokúra visszavezető)

10^x - 10^-x = 8/3 (az x mindenütt felső indexben szerepel)


2011. dec. 6. 13:39
 1/2 BKRS ***** válasza:

Jelold a=10^x

a - 1/a = 8/3

a^2 - 1 = (8/3)a

3a^2 -8a -3 = 0

(3a + 1)(a -3) = 0

a= -1/3

vagy a=3

10^x =-1/3 nem jo megoldas, mert 10 hatvanyai pozitivak

Tehat

10^x = 3

x = lg(3) = 0.477121255

2011. dec. 6. 16:08
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2011. dec. 8. 11:29