13456 kérdése:

Segítség matek házi! 1 hány kg vizet kell elpárogtatni 8kg 30%-os sóoldatból hogy 60%-os sóoldatot kapjunk? 2 mennyi 75 %-os és mennyi 25 %-os salétromsavat kell összekevernünk hogy 300g 46 %-os oldatot kapjunk?

2011. nov. 29. 17:36
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:
tehát a sebbessége: ha 6 óra alatt 24 km akkor 1 alatt 4km akkor 4 km/h a sebbessége akkor a kerékpárosé 12 km/h és akkor 1 óra alatt 12 km-et tesz meg akkor 2 óra alatt 24 -et
2011. dec. 4. 20:31
 12/12 bongolo ***** válasza:

Így van.


2)

- Mekkora utat tesz meg a teherautó 1 óra alatt?

- És a személyautó?

- Egy óra alatt összesen a kettő?

- Amikor találkoznak, akkor ketten együtt éppen 216 km-t tettek meg, ugye?


Ebből ugye ki tudod számolni, hogy mikor találkoznak?


3)

Az utolsó két feladatnál már nem ilyen elemi módszerrel érdemes számolni, hanem vedd észre, hogy:


s = v·t


Vagyis a megtett út (s) annyi, mint a sebesség (v) és az idő (t) szorzata. Ezt a képletet magold be!


Mennyi idő múlva éri utol a személykocsi a teherautót? Nevezzük ezt t-nek.

Akkor a személyautó t ideig megy 90 km/h sebességgel, a teherautó viszont csak 20 perccel több ideig ment 60 km/h-val, amíg találkoztak.

Azt is tudjuk, hogy amikor találkoztak, akkor persze mindketten ugyanakkora utat tettek meg (miért is?)


Ha km/h a sebesség mértékegysége, akkor az időt nem szabad elfelejteni órába átváltani. 20 perc = 1/3 óra.


Vagyis a személyautó által megtett út: s = 90·t

A teherautó által megtett út pedig: s = 60·(t+1/3)


Mivel a két út azonos, ezért:

90t = 60(t+1/3)


Ezt ugye meg tudod oldani, kijön belőle, hogy t hány óra.


Ha az megvan, akkor azt is ki lehet számolni, hogy Szegedtől milyen messze érte utol: a személyautó t ideig ment 90-nel, tehát a távolság: ugye menni fog, számold ki (itt is az s=v·t képletet kell használni)


4)

Ezt ugyanúgy kell csinálni, mint az előzőt.

2011. dec. 5. 00:54
1 2