Matek házi! SÜRGŐS! Kérem a levezetést is?


(2x negyediken - 3x harmadikon + x négyzeten + 2x 1+): (x a harmadikon - x négyzeten + 1)


2x4- 3x3 + x2 +2x+1 ) : (x3 -x2 +1 )


2011. nov. 28. 17:13
 1/4 anonim ***** válasza:
Az első zárójelen belül nem -1 van +1 helyett?
2011. nov. 28. 17:32
 2/4 bongolo ***** válasza:

Mit kell vele csinálni, polinom osztást?


2x⁴-ben az x³ megvan 2x-szer. Visszaszorozva:

(2x)·(x³-x²+1) = 2x⁴ - 2x³ + 2x

Ezt kivonom a számlálóból, ez marad:

(2x⁴-3x³+x²+2x+1) - (2x⁴-2x³+2x) = -x³+x²+1

-x³-ben az x³ megvan -1-szer, visszaszorozva: (jó, ez túlzás, fejben is meg lehet csinalni, de nem baj)

(-1)·(x³-x²+1) = -x³+x²-1

Ezt kivonva a maradék:

(-x³+x²+1) - (-x³+x²-1) = 2


Vagyis a polinomosztás hányadosa 2x-1, maradéka 2


Ezt kellett csinálni?

2011. nov. 28. 17:43
 3/4 A kérdező kommentje:

igeen! ezaz! :) köszönöm.. csak azzal volt gondom, amikor a 2x ből x2- kellet kivonni,, nemtudtam h mi marad..akkor x2.. ugye?

és ha olyan van hogy 10x a x3 kivonni,, akkor is x3 marad?

2011. nov. 28. 18:17
 4/4 bongolo ***** válasza:

Nem balról jobbra kell kivonni egymásból őket, hanem az azonos kitevőjű hatványokat össze kell vonni. Tehát nem az x²-ből kell a 2x-et kivonni! Részletezve Így van:


(2x⁴-3x³+x²+2x+1) - (2x⁴-2x³+2x) =

2x⁴-3x³+x²+2x+1-2x⁴+2x³-2x =

(2x⁴-2x⁴)+(-3x³+2x³)+(x²)+(2x-2x)+(1) =

0 + (-x³) + (x²) + 0 + 1 =

-x³+x²+1


Kérdezted a 10x - x³ értékét, az marad úgy ahogy van, mert nincs benne azonos kitevő. Tehát nem csak az x³ marad, hanem a 10x is. De lehet, hogy nem értettem meg, amit írtál...

2011. nov. 28. 21:42