Hogyan is kell ezt a matek feladatot? Már régen tanultam és nem emlékszem.


A feladat:

Mutassa meg, hogy a 2^1997 * 5^1998 +1 összetett szám!

Ha valaki segítene, nagyon megköszönném :( :)


2011. nov. 25. 18:33
 1/5 anonim ***** válasza:

2^1997 * 5^1998 +1=2^1997*5^1997*5+1=

=10^1997*5+1

Ha tíz 1997-ik hatványát megszorozzu 5-tel és hozzáadonk 1-et, akkor az így kapott szám 5-tel kezdődik, utána sok 0 és a végén1 lesz.

50000....000001

A számjegyek összege osztható 3-mal, tehát összetett szám.

2011. nov. 25. 19:01
 2/5 anonim ***** válasza:
hogy lett 10?? miért szoroztad meg 5-tel a 2-t?:O
2011. nov. 25. 19:05
 3/5 anonim ***** válasza:

2 az akárhányadikon is van tuti páros 5 az akárhányadikon is van tuti ötre végződik

5+ páros szám =páratlan+1=páros tehát összetett...

2011. nov. 25. 20:55
 4/5 anonim ***** válasza:

bocs elnéztem ahogy az 1. írja úgy kell azonosság miatt=

a az n.en*b az n.en=a*b az n.en

2011. nov. 25. 21:12
 5/5 anonim ***** válasza:

Miért lett 10?

A második hatványt felbontottam, hogy 10-et csináljak.

5^198=5^197*7

5^197*2^197=10^197

Ez úgy néz ki, hogy 1 és utána 197 db 0 van

ha szorzom 5-tel, akkor a kapott szám: 5 és 197 db 0.

Ha hozzáadunk 1-et, akkor a végén 1 lesz

A szájegyek összege: 5+ sok 0 +1=6,

tehát osztható 3-mal.

2011. nov. 25. 22:16