Logikai feladatok. Mi a válasz?


Az AB szakasz 3 cm hosszúságú. Legyen P az AB szakasz egy tetszőlegesen kiválasztott belső pontja! Jelölje az AP és PB szakaszok felezőpontjait E és F! Hány centiméter hosszú az EF szakasz?a megoldások lehetnek:

A 0,5

B 0,75

C 1

D 1,5

E Ezekből az adatokból nem lehet meghatározni.


Egy téglalap alakú papírlapot egy egyenes mentén kettévágunk. A kapott két rész egyikét ismét kettévágjuk. Ezután úgy folytatjuk, hogy a mindenkori meglévő papírlapok közül egyet újra kettévágunk. Az eljárást folytatva a századik vágás után összeszámoljuk a keletkezett sokszögek csúcsait. Mennyit kaphatunk?



A 100-at

B 200-at

C 300-at

D 400-at

E 500-at


2011. nov. 20. 17:31
 1/5 bongolo ***** válasza:

1)

AE+EP+PF+FB = teljes hossz

AE=EP

PF=FB

ezért EF = EP+PF = teljes hossz fele

Vagyis D: 1,5 cm a megoldás.


2)

Ha mindig oldal közepétől másik oldal közepére (szóval sosem egy csúcsba) vágunk, akkor minden vágással 4-gyel nő a csúcsok száma. A századik vágás után így 404 csúcs lenne.

Legkevesebb csúcsnövekedés akkor lesz, ha csúcsból csúcsba vágunk. Ekkor 2-vel nő a csúcsok száma. Ezt az első alkalommal tehetjük meg, mert utána már háromszögek lesznek. Ott pedig csúcsból oldalél közepébe tudunk vágni legkevesebb csúcsnövekedéssel, amikor 3-mal nő a csúcsok száma. Tehát így a végén 4+2+99·3 = 303 csúcs lesz.


A felsoroltak közül tehát egyedül a D:400 lehetséges.


Például úgy jöhet ki pont 400 (de kijöhet máshogy is), hogy először mindig oldalélből szemben lévő oldalélbe vágunk, ezzel csupa négyzetet kapunk (ötszöget sose). Ezt csináljuk 98-szor, és lesz 4+98·4 = 396 csúcsunk. Utána a 99-edik vágással az egyik négyzetet szétvágjuk két háromszögre, 2-vel nő a csúcsok száma. A századik vágásnál is egy négyzetet vágunk két háromszögbe, megint 2-vel nő, vagyis pont 400 lesz a csúcsok száma.

2011. nov. 20. 23:59
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon köszönöm! :D
2011. nov. 21. 06:23
 3/5 anonim ***** válasza:
ó, a matekverseny. :D és mindkettő jó is lett.:D ebből látszik,mire nem jó a gyik. ellenőrizni, puskázni.XD
2011. nov. 21. 21:40
 4/5 anonim válasza:

Bocsi, hogy ide írom, de nekem lenne egy nagyon sürgős kérdésem és már nem kérdezhetek.

Egy asztalon van nagy 10 papírlap. Egyet 5 darabra vágunk , majd egy másikat vágunk 9 darabra. És így tovább, olyan lapot is darabolhatunk, amely már egy nagyobbnak része volt, és az 5 illetve 9 részre osztások tetszőleges sorrendben követik egymást, tehát pl. 5 részre osztás után jöhet újra 5 részre osztás is. Lehet e egy ilyen eljárás végén 2000 papírlapunk?

2012. jan. 6. 15:21
 5/5 bongolo ***** válasza:

Hogyhogy nem kérdezhetsz? Ki lettél tiltva??


Kezdetben van k=10 lap (cetli).

Ha egyet 5 darabra vágunk, akkor 1 cetliből lesz 5, tehát 4-gyel nő az összes cetlik száma.

Ha egyet 9 darabra vágunk, akkor 1 cetliből lesz 9, tehát 8-cal nő az összes cetlik száma.

Tehát bármely pillanatban igaz ez:


k = 10 + n·4 + m·8


n darabszor vágtunk 5-be, m darabszor 9-be.


Ezt keressük:


10 + n·4 + m·8 = 2000

n·4 + m·8 = 1990

n + 2m = ... rájössz a válaszra?

2012. jan. 6. 16:18