1.Oldatok összetétele (számolási feladat)nem tudom kiszámolni:/már 2 órája töröm magam!lécci segítsetek!

A kálium-bromid (KBr) oldhatósága egy bizonyos hőmérsékleten: 65,2 g KBr / 100g víz. Az ilyen összetételű oldat sűrűsége 1,375 g/cm3. A következőkben bevezetünk két új fogalmat, melyeket még nem tanultál, de az oldatok összetételének kifejezésére lehet használni.

―Mólszázalék (n/n%): Az egyik anyag anyagmennyiségének (n) és az összes anyag anyagmennyiségének (nösszes) a hányadosa. mol% = (n / nösszes ) × 100.

―Koncentráció (c): az oldott anyag anyagmennyiségének (n) és az oldat dm3-ben kifejezett térfogatának (V) hányadosa. c = n / V. Mértékegység: mol / dm3

Tudunk-e ilyen körülmények között 60 m/m%-os KBr-oldatot készíteni? Számítással indokold!

Számold ki az oldat n/n%-os összetételét! {Mr(KBr) = 119 ; Mr(H2O) = 18}

Számold ki az oldat koncentrációját!


2011. nov. 12. 09:27
 1/1 NoodIy ***** válasza:

Csak logikusan kell gondolkodni...


oldhatóság 65,2/100g víz -> oldat tömege=165,2 g

KBr tömege=65,2g -> tömeg%=(65,2/165,2)*100=39,46


Mivel ez telített oldatot jelent (ha ennyi az oldhatóság) akkor ezen a hőmérsékleten töményebb oldatot nem lehet csinálni. Ebből következik, hogy 60%os oldat nem készíthető.


nKbr= 65,2g/119(g/mol) = 0,5479 mol

nvíz= 100g/18(g/mol) = 5,5556 mol

nösszes= nKBr+nvíz = 6,1035 mol

mol%= nKBr/nösszes=(0,5479/6,1035)*100= 9 körülbelül

Voldat=moldat/oldat sűrűség=120,15 köbcenti=0,12015 köbdeci

c=nKBr/Voldat= 4,56mol/köbdeci

2011. nov. 12. 12:42