Hogy kell százalékértéket számítani?


segítsetek lécci mert nem tudom eldönteni melyik a jóó ..


p= értéket szorzom az alap századrészévl

vagy:

p=értéket osztom az alap századrészével


MOst osztom vagy szorzom ?? csak az válaszoljon aki tényleg tudja !! Hétfőre meg kell tanulnom szóval siessetek lécci !!


2011. nov. 19. 13:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Lényegében elég lenne egy képletet megjegyezni, mert abból levezethető a többi.

Legyenek a jelölések:

p = "százalékláb"

a = "százalékalap"

é = "százalékérték"

És tudjuk, hogy

é = a * p / 100 ----- szorozzuk meg az egyenlet mindkét oldalát 100-zal

100 * é = a * p ----- osszuk le az egyenlet mindkét oldalát a-val

100 * é / a = p, vagyis p = 100 * é / a = é * (100 / a) = é / (a / 100)

Vagyis az a helyes, amit másodszorra írtál.

2011. nov. 19. 13:59
 2/2 anonim ***** válasza:

De ha nem sikerül megjegyezni, gondold végig, hozz magadnak példát, egy rém egyszerűt, ha

a = 200

p = 50

é = 100


Ha kipróbálod az első eshetőséget, amit írtál, akkor:

p = 100 * (200 / 100) = 100 * 2 = 200, de tudjuk, hogy p-nek 50-nek kellene lennie (mivel 200-nak az 50%-a, azaz a fele a 100).


Ha kipróbálod a második eshetőséget, amit írtál, akkor:

p = 100 / (200 / 100) = 100 / 2 = 50, és ennek is kell kijönnie (mivel 200-nak az 50%-a, azaz a fele a 100).

2011. nov. 19. 14:03