Hogyan kell röppályát számítani?


Egy 0.5 kg-s labdát kell elrúgni. Pontosan 1 méterre essen le úgy, hogy tőle 37 centire van egy 15 centi magas akadály, e fölött (ott) kell átrepülnie. Mekkora erővel, hány fokos szögben kell elrúgni? Légellenállás és szél nincs.

Itt van ábra hozzá: [link]

Segítsetek légyszi, ígérem egy életre megjegyzem :)


2011. febr. 10. 17:06
 1/10 anonim ***** válasza:

csókoltatom a tanárodat.


azt ki lehet számolni, hogy mekkora sebeséggel, milyen szögben kel elrugni. de arra vonatkozóan semmi adat nincs, hogy az erő mennyi ideig hat, így az meghatározhatatlan.

2011. febr. 10. 17:52
 2/10 A kérdező kommentje:
Hümm.. Ebben az esetben a kezdeti sebesség is megtenné :D
2011. febr. 10. 18:00
 3/10 DudoloPocok ***** válasza:

y=tg(a)*x-g*x^2/(2*v^2*cos^2(a)


hajítási egyenlet, ahol a-az elrugás szöge a vizszinteshez, v az elrugás sebessége,y az emelkedés x a távolság



igaz az alábbi két feltétel


ha y=0,15 m, akkor x=0,37



és ha y=0, x=1


ezeket beírva az egyenletbe két egyenletet kapunk amiben csak v és a ismeretlen


0=tg(a)-10/(2*v^2*cos^2(a)


0,15=0,15*tg(a)-0,225/2*v^2*cos^2(a)


innen elvileg (nem kevés munkával megoldható )


két ismeretlenes másodfokú egyenletrendszer. lehet kínlódni

2011. febr. 10. 23:39
 4/10 anonim válasza:

Először is az előző megoldás hibás. Mert ha azt veszem alapul, hogy y=0,15 m, és x=0,37.


Akkor ez mi?

0,15=0,15*tg(a)-0,225/2*v^2*cos^2(a)

Mért van benne kétszer az y?


Először számold ki az alfa szöget.

tg(a)=0,15/0,37

2011. febr. 11. 10:42
 5/10 A kérdező kommentje:

Másrészt pedig y=0-ban x is =0 még, nem 1..

Na viszont a 4jegyű fvtábl.ban a pályaképlet az ez:

y = x*tg(a) - g/(2v0^2 *cos(a)) *x^2

(DudoloPocokéban cos^2(a) van a tört nevezőjében)


..és itt a rúgás távolsága is, ami:

Xmax = v0^2*sin2(a) / g

..ami v0^2-re rendezve, Xmaxot behelyettesítve (100):

v0^2 = 100*g / sin2(a)

..és ha ezt a v0^2-t, az x=37-et és az y=15-öt behelyettesítem a nagy képletbe, akkor kijön hogy:

15 = 37*tg(a) - g/(2(100g/sin2(a)) *cos(a)) *x^2

Ha ezt alfára rendezem, akkor a kilövés szögét kapom meg ugye?


Köszi az eddigi válaszaitokat!

2011. febr. 11. 18:43
 6/10 DudoloPocok ***** válasza:

jogos a kritika, mentségemre kissé késő volt és könnyelműen emlékezetből írtam.


egyébként y=0 esetben x vagy 0, vagy 1 -másodfokú egyenlet két gyök

2011. febr. 11. 18:47
 7/10 DudoloPocok ***** válasza:
Kedves kérdező ! nem helyettesíthetsz be 37 cm-t a 0,37 méter helyett, az egyenlet akkor lesz igaz, ha a mértékegységek is harmonizálnak
2011. febr. 11. 18:49
 8/10 A kérdező kommentje:

Jaaa hogy az x=1 az a méter :O tényleg, így értem :$ bocsi

Amúgy ha az 1 méter helyett a 100 cm-t használom, akkor azzal kompatibilis a 15 és a 37, azért írtam azokat.


Na köszi, sokat segítettél :)

2011. febr. 11. 19:03
 9/10 DudoloPocok ***** válasza:
Bocsi, nem kekeckedni akarok, de ha cm-ben adod meg a távolságokat, akkor pl a g-t (9,81 m/s2)-is cm/s2 - ben kell megadnod ( 981cm/s2 )
2011. febr. 12. 11:07
 10/10 A kérdező kommentje:
Upsz. Méginkább köszi! (Ilyenkor örülök, hogy nem a tanáromat kérdezem XD)
2011. febr. 12. 14:18