Egy kosárlabda játékos a bajnokság első részében 10 mérkőzésen játszott.A hatodik mérkőzésen 23, a hetediken 15, a nyolcadikon 12,a kilencediken 20 pontot szerzett.Tudjuk hogy az első 5 mérkőzésen szerzett átlagpontszáma kisebb, az első 9 mérkőzés átlagpontszámánál.Legalább hány pontot dobott a tizedik mérkőzésen, ha a 10 mérkőzésen szerzett átlagpontszáma már több mint 18? Engem a levezetés érdekel! Köszönöm előre is!2011. febr. 2. 12:22
1/1 anonim válasza:
Jelölje xi, i=1..10-re az i-edik mérkőzésen szerzett pontszámot. Ekkor
I) x6 = 23
II) x7 = 15
III) x8 = 12
IV) x9 = 20
V) sum(xi,i=1..5)/5 < sum(xi,i=1..9)/9
VI) sum(xi,i=1..10)/10 > 18
VII) min(x10)=?
-----------------------------------
Felteszem, hogy csak egész pontokat lehet szerezni.
V) -> sum(xi,i=1..5)/5 < sum(xi,i=6..9)/4 = 17,5
-> VIII) sum(xi,i=1..5) < 5*17,5 = 87,5
x10 akkor minimális, ha sum(xi,i=1..5) maximális, így sum(xi,i=1..5) = 87
VI) -> sum(xi,i=1..5)+sum(xi,i=6..9)+x10 > 180 ->
x10 > 180-70-87 = 23 -> min(x10) = 24