Bizonyítsd be, hogy 111.11 (n db) szorozva 1000. 005 (összesen n+1 db számjegy) plusz 1 = egy egész szám négyzetével! (? )

Nagyon köszönöm a segítséget.
2011. nov. 16. 15:25
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Rosszul érzékeli az oldal a pontokat. A számok közepén nem egy pont, hanem három pont (...) akar lenni.
2011. nov. 16. 15:30
 2/12 BKRS ***** válasza:

Jeloljuk a kifejezest f(n)-nel

111...111 = Sum(i=0..n)10^i

100...005 = 10^(n+1) +5

f(n) = Sum(i=0..n)10^i + 10^(n+1) +5 + 1 =

= Sum(i=0..n+1)10^i +6 = Sum(i=1..n+1)10^i + 7

A szamjegyek osszege n+7

ez idonkent oszthato 3-mal de nem oszthato 9-cel, vagyis a szam nem mindig negyzet szam.

pl:

11111+100005+1=111117 ami oszthato 3-mal, nem oszthato 9-cel, vagyis nem negyzet szam.


Esetleg teheto n-re valamilyen megszoritas amivel mar igaz lesz az allitas.

2011. nov. 16. 16:11
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, de az a baj, hogy ezt nem igazán értem, mert még 10.-es vagyok.
2011. nov. 16. 16:13
 4/12 BKRS ***** válasza:

OK, akkor eleg annyi, hogy ha tudsz egy ellenpeldat mutatni, akor a szabaly nem ervenyes.

Itt az ellenpelda:

11111+100005+1=111117

ami nem negyzetszam.

2011. nov. 16. 16:21
 5/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2011. nov. 16. 16:21
 6/12 A kérdező kommentje:
De az 111..11 és az 100...05 között szorzás van.
2011. nov. 16. 16:24
 7/12 BKRS ***** válasza:

Nezd meg n=1 eseten:

1+15+1=17 nem negyzetszam.

2011. nov. 16. 16:33
 8/12 BKRS ***** válasza:
igazad van, bocs felreertettem a problemat.
2011. nov. 16. 16:33
 9/12 BKRS ***** válasza:

Legyen

f(n) a kepletbeli

A(n)=3*1...1 +1 (n-1) jegyu szam.

Nezd meg mi tortenik, ha A(n)-et negyzetre emeled....

2011. nov. 16. 16:46
 10/12 A kérdező kommentje:
Ezt nem igazán értem. Hogy került oda az a 3-as szorzó?
2011. nov. 16. 16:55
1 2