Nagyon köszönöm a segítséget.2011. nov. 16. 15:25
1/12 A kérdező kommentje:
Rosszul érzékeli az oldal a pontokat. A számok közepén nem egy pont, hanem három pont (...) akar lenni.
2011. nov. 16. 15:30
2/12 BKRS válasza:
Jeloljuk a kifejezest f(n)-nel
111...111 = Sum(i=0..n)10^i
100...005 = 10^(n+1) +5
f(n) = Sum(i=0..n)10^i + 10^(n+1) +5 + 1 =
= Sum(i=0..n+1)10^i +6 = Sum(i=1..n+1)10^i + 7
A szamjegyek osszege n+7
ez idonkent oszthato 3-mal de nem oszthato 9-cel, vagyis a szam nem mindig negyzet szam.
pl:
11111+100005+1=111117 ami oszthato 3-mal, nem oszthato 9-cel, vagyis nem negyzet szam.
Esetleg teheto n-re valamilyen megszoritas amivel mar igaz lesz az allitas.
3/12 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, de az a baj, hogy ezt nem igazán értem, mert még 10.-es vagyok.
2011. nov. 16. 16:13
4/12 BKRS válasza:
OK, akkor eleg annyi, hogy ha tudsz egy ellenpeldat mutatni, akor a szabaly nem ervenyes.
Itt az ellenpelda:
11111+100005+1=111117
ami nem negyzetszam.
5/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2011. nov. 16. 16:21
6/12 A kérdező kommentje:
De az 111..11 és az 100...05 között szorzás van.
2011. nov. 16. 16:24
7/12 BKRS válasza:
Nezd meg n=1 eseten:
1+15+1=17 nem negyzetszam.
8/12 BKRS válasza:
igazad van, bocs felreertettem a problemat.
9/12 BKRS válasza:
Legyen
f(n) a kepletbeli
A(n)=3*1...1 +1 (n-1) jegyu szam.
Nezd meg mi tortenik, ha A(n)-et negyzetre emeled....
10/12 A kérdező kommentje:
Ezt nem igazán értem. Hogy került oda az a 3-as szorzó?
2011. nov. 16. 16:55