MATEK! Egy fekvő, forgáshenger alakú kazán belső átmérője 140 cm, hossza 300cm. Mennyi víz van benne, ha a vízállásmutató szerint a víz a magasság 2/3-ad részéig tölti meg?

nagyon fontos lenne, előre is köszi aki segít!!
2011. nov. 15. 16:00
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:
c = 131,99 cm ?
2011. nov. 15. 16:50
 12/20 A kérdező kommentje:

"ha a vízállásmutató szerint a víz a magasság 2/3-ad részéig tölti meg?"


vagyis nem a 140 cm-nek a 2/3-áig tölti meg hanem a 300cm-nek. az f-et nem tudjuk szerintem.

2011. nov. 15. 16:55
 13/20 BKRS ***** válasza:

Szerintem a kor 140cm-es atmerojenek a 2/3 reszeig tolti meg.


Az a kerdes, hogy a kerdezo tanult-e olyat, hogy cosinus tetel.

Ha igen, akkor valoszinuleg fekszik a henger.

Ha nem akkor meg all, es az 1. megoldas a jo.

2011. nov. 15. 17:04
 14/20 BKRS ***** válasza:

c=131,99 az a helyes valasz.

132-re kerekitett ertekkel szamoltam.

2011. nov. 15. 17:05
 15/20 A kérdező kommentje:
igen, tanultunk cosinus tételt.
2011. nov. 15. 17:18
 16/20 A kérdező kommentje:
de mivel a magasság 2/3-a akkor szerintem a 300-hoz tartozik. viszont így nem lehet megcsinálni a feladatot :S
2011. nov. 15. 17:20
 17/20 anonim ***** válasza:

Csak, hogy vele vau :)


Szerintem könnyebb úgy megcsinálni, hogy ha eleve tele vesszük vízzel a hengert, majd kivonjuk belőle az 1/3-ad magasságig lévő levegőt. Henger térfogata: r^2*pí*m

m=300

r=70

Vtele=4.618m^3


Most számoljuk ki az 1/3-ad magasságig lévő levegő térfogatát.

Itt egy kép:

[link]

m=300

r=70

h=140/3=46,66

alfát nem ismerjük csak, de azt ki tudjuk számolni: cos(alfa)=(r-h)/r cos(alfa)=0,33 -> alfa=70,52 fok.

Most számoljuk ki a rajzon kékkel jelzett körszelet területét. A függvénytáblában van erre képlet, de ahhoz az alfa radiánban kell, alfa radiánban: 1,23

A képlet: t=0,5*r^2*(alfaradián - sin(alfa)) Ez a képlet viszont teljes középponti alfára vonatkozik, mi viszont fele ekkora alfát számoltunk ki az előbb, ezért be kell szorozni kettővel, így a körcikkünk területe zárójelet is felbontva: t= 0,5*r^2*2*alfaradián - 1/2*r^2*sin(2alfa)

Ha nem számoltam el, akkor ez: 4486,5 cm^2 Ezt kell felszorozni 300-zal, így megkapjuk a levegő térfogatát. Ez 1,345m^3. Ezt vonjuk ki az eredeti nagy térfogatból: 4.618m^3 -1,345m^3 = 3,273m^3 Ennyi víz van benne.

2011. nov. 15. 17:43
 18/20 anonim ***** válasza:
Mindenféle fizikai törvényszerűség ellenére a levegő a rajzon kék színnel alul van.
2011. nov. 15. 17:48
 19/20 A kérdező kommentje:

:D

köszönöm szépen mindkettőtöknek a segítséget! kikészített ez a feladat -.- :D

2011. nov. 15. 17:59
 20/20 anonim ***** válasza:

Majdnem zárt formában is megadható a megoldás.


Lásd:

[link]


A térfogat számítással nem foglalkozom, a terület ismeretében ez csak egy szorzás.


Ki lehet próbálni a 'p' paraméter különféle értékeinél (1, 1/2, 0) a terület alakulását.


DeeDee

************

2011. nov. 15. 21:42
1 2