MATEK! Egy fekvő, forgáshenger alakú kazán belső átmérője 140 cm, hossza 300cm. Mennyi víz van benne, ha a vízállásmutató szerint a víz a magasság 2/3-ad részéig tölti meg?

nagyon fontos lenne, előre is köszi aki segít!!
2011. nov. 15. 16:00
1 2
 1/20 BKRS ***** válasza:

A henger terfogata

V=(140/2)^2 * Pi * 300

Mivel 2/3 reszig van tele,

ezert a benne levo viz terfogata:

(2/3)*(140/2)^2 * Pi * 300 =3'078'760.8 cm3 = 3,0787608 m3


Ezt persze ugy is ki lehetett volna szamolni, hogy eleve a magassag 2/3 reszevel szamolunk.

2011. nov. 15. 16:09
 2/20 BKRS ***** válasza:

Fekvo.... hmmm, melyik ldalan fekszik?

Ha nem az alapjan, hanem a magassagan, akkor a fenti megoldas nem jo.

Mindjart kuldok egy olyat is ahol az oldalan fekszik a henger.

2011. nov. 15. 16:11
 3/20 A kérdező kommentje:
igen, mivel fekvő és a 2/3-áig van a víz, ezt így én se tudom értelmezni..:S 300 cm-nek a 2/3-a kell?
2011. nov. 15. 16:12
 4/20 A kérdező kommentje:
a magasságán fekszik.. nem tudom értelmezni a feladatot :S:D
2011. nov. 15. 16:15
 5/20 BKRS ***** válasza:

HA 2/3 reszig van tele, akkor legyen tovabbra is h =300, es A az erre meroleges alapterulet.


Rajzold le hogy nez ki a henger alapja, meddig er a viz.

Magassabban lesz, mint a henger kozeppontja. 140*2/3 = 280/3 cm magas lesz bnenne a viz

vagyis a kozeppont felett lesz meg 70/3 cm-rel.

A kozeppont es a vizszint egy haromszoget formal,

ami egyenlo szaru haromszog es a magassaga 70/3 cm,

a ket egyenlo szara pedig 70 cm, tehat akkor az alapja pitagorasz tetel szerint:

2*[(70^2 -(70/3)^2)]^(1/2) = 132 cm

Ebbol a haromszog terulete:

(132*70/3)/2=1540 cm2


A kozeppontban levo szog cosinus tetel szerint:

cos((szog) = (2*70^2 - 132^2)/(2*70*70)=-0.777777778

szog = 2.46191883 radian

vagyis a korcikk terulete ami a szoghoz tartozik: (70^2)* 2.46191883 =12 063.4023

Akkor a resz ami az alapteruletbol kimarad = korcikk terulete - haromszog terulete: 10 523.4023

Tehat

Tehat akkor az alap amit keresunk, az a kor terulete - ez a kimarado terulet.

A = 70^2 * Pi - 10 523.4023 = 4 870.40171

vagyis a viz terfogata:

140 * A =681 856.24= 0,681 856 m3

2011. nov. 15. 16:26
 6/20 BKRS ***** válasza:
Valahol valamit elszamoltam. Szerintem az 1. megoldas szerinti valasznak, amikor az alapjan fekszik a henger kisebbnek kene lennie, mint a masodik megoldas szerinti valasznak, amikor az oldalan fekszik a henger, szoval valahol valami hiba van.
2011. nov. 15. 16:28
 7/20 A kérdező kommentje:

[link]


nagyon vázlatos :D de nem csak egy egyszerű térfogatot kell ebből számolni?

2011. nov. 15. 16:35
 8/20 BKRS ***** válasza:

Megvan egy hiba:


vagyis a korcikk terulete ami a szoghoz tartozik: (70^2)* 2.46191883/2 =6 031.70113

Akkor a resz ami az alapteruletbol kimarad = korcikk terulete - haromszog terulete: 4491.70113

Tehat

Tehat akkor az alap amit keresunk, az a kor terulete - ez a kimarado terulet.

A = 70^2 * Pi - 4491.70113 = 10902.1029

vagyis a viz terfogata:

140 * A = 1,52629441 m3


Valahol meg egynek kell lennie szerintem.

2011. nov. 15. 16:35
 9/20 BKRS ***** válasza:

Egyszeruen csak terfogatot kell szamolni, de nem a megfelelo oldalon fekszik.

[link]

Ilyen lesz az abra, csak joval tobb viz van benne.

2011. nov. 15. 16:39
 10/20 BKRS ***** válasza:

[link]

Ez egy jobb kep.

l=300

d=140

f=140/3

Es ilyen lesz a keresztmetszet:

[link]


r=70,

m = 2*140/3-70= 70/3

a magassag 2 derekszugu haromszogre bontja a c alapu (teteju) haromszoget., ebbol c-t lehet pitagorasz tetellel szamolni.

Abbol meg A szoget ki lehet szamolni cos tetellel.

2011. nov. 15. 16:44
1 2