Fuuton kérdése:

Hogy kell megcsinálni ezt a feladatot?


Íme a feladat:


[link]


Van egy 6m magas, 8m hosszú lejtő tetején egy 2kg- os test. Ehhez a testhez egy rugó van erősítve, és ennek a rugónak a másik vége pedig az emelkedő sarkához van rögzítve.

Annyit tudunk, hogy a rugó 1m- nyi megnyúlásához 14N erő szükséges.

Kérdés az, hogy mennyi a test gyorsulása, ha elengedjük a testet, és mennyi lesz a test sebessége, ha a lejtő feléhez ér?


2011. nov. 15. 15:34
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

6 - 6*cos(alfa)

Ezt felejtsd el :D

2011. nov. 15. 22:21
 12/19 BKRS ***** válasza:

A rugo jelleggorbeje linearis,

az ero amivel huzza a testet indulaskor:

12*14N

A potencialis energiaja a jellegorbe alatti terulet a megnyulas pillanataban:

ks * s /2 = 14 *12*12/2 = 1008 a lejto tetejen.


A lejto kozepen: jol szamolom, hogy az 5m-re van a attol a ponttol ahol a rugo hajlik?

ott a potencialis energia:

ks * s/2 = 14*11*11/2= 847


A ketto kulonbsege: 161

ebbol szamolhato: 0,5mv^2


vagyis a sebesseg.

2011. nov. 15. 22:22
 13/19 BKRS ***** válasza:

szoval a sebesseg:

0,5mv^2 = 161

v = 12,68 m/s

2011. nov. 15. 22:23
 14/19 BKRS ***** válasza:

Na ez az egesz itt fent arrol szol, amikor a rugo lemegy fuggolegesen a lejto tetejerol a foldszintre, es visszakanyarodik a lejton levo testig...


Mar arra az eseetre, ha ez volt a feladat.

2011. nov. 15. 22:25
 15/19 bongolo ***** válasza:
100%

Fuuton feladta még egyszer a kérdést, ott válaszoltam rá:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2011. nov. 16. 00:01
 16/19 BKRS ***** válasza:

Na az en megoldasom gravitacio mentes kornyezetben mukodik, mert arrol nagyvonaluan elfeljtkeztem.

Bongolo valasza meg ugy nezem akkor jo, ha a rugo a lejto aljan levo derekszogtol tart a testig.


Nekem az abra alapjan ugy tunik, hogy a lejto tetejetol ki van nyujtva fuggolegesen az aljaig, ott visszakanyarodik es visszavezet a testhez. A fene tudja. Ha jobban megnezem akar az i lehet, hogy ketszer abrazolja a testet es nem fol-le megy a rugo. Szerintem nem art a csucsokat megbetuzni, es azzal egyertelmusiteni mi hol van.

Mindenesetre minden resztveveonek koszonom az eszmecseret, erdekes kerdes volt.

2011. nov. 16. 02:19
 17/19 bongolo ***** válasza:

Az ábra alapján én is először erre a fura megtekeredő rugóra gondoltam, de aztán beugrott, hogy bizonyára a kezdő és a középső állapot is egyszerre van odarajzolva (mert a rugó mindkét végénél van egy "bumszli").

Igen, illett volna betűzni, hogy mi mi, nem csak annyit, hogy "a sarka".

2011. nov. 16. 10:02
 18/19 A kérdező kommentje:

bongoloé jó, de sajnos késő.

A gyorsulás az rendben volt.

2011. nov. 16. 15:14
 19/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítségeteket, mindenkit felplusszoltam, azt hiszem ez a minimum :)

Még egyszer köszi.

2011. nov. 16. 15:15
1 2