Mate0117 kérdése:

Matek: szorzattá alakítás. (? ) (lent)


tehát tudjuk hogy

(x+1)(x-2)=x^2-2x+x-2=x^2-x-2

de honnan tudjuk ezt fordítva?

x^2-x-2= ? ezt hogy kell szorzattá alakítani?

(x^2 az x a másodikon akar lenni)

ja és ezt lécci egy 9.-es szintén köszi :)

előre is köszönöm a válaszokat!


2011. nov. 14. 20:14
 1/2 anonim ***** válasza:

N = x² - x - 2

N = x² - 1 - x - 1

N = (x² - 1) - (x + 1)

N = (x + 1)(x - 1) - (x + 1)

N = (x + 1)(x - 1 - 1)

N = (x + 1)(x - 2)


Remélem követhetők a lépések.

2011. nov. 14. 20:57
 2/2 bongolo ***** válasza:

Nem rossz megoldás, de általánosságban kicsit máshogy érdemes csinálni:


x² - x - 2


A másod és elsőfokú tagot kell nézni: x²-x. Ez melyik nevezetes (a+b)² vagy (a-b)² négyzetre hasonlít? Most ez az (x-1/2)², hisz az kifejtve így néz ki:


x² - x + 1/4


Ennek az eleje pont úgy néz ki, mint amit keresünk. Hogy végig pont ugyanaz legyen, le kell belőle vonni még valamennyit:

x²-x+1/4 -1/4-2

(x-1/2)² - 9/4


Most pedig az a²-b² = (a+b)(a-b) nevezetes szorzat segítségével tudjuk szorzattá alakítani. Esetünkben 9/4 = (3/2)², tehát:

(x-1/2)² - (3/2)² = (x-1/2 + 3/2)(x-1/2 - 3/2)

= (x+1)(x-2)

2011. nov. 15. 00:52