Meg tudná valaki oldani? és elmagyarázni?


log4^(12*2^x +1)=-x/2


(a "+1" az egészhez adódik nem csak az x-hez)



2011. nov. 13. 13:03
 1/3 anonim válasza:
bocsi, lehet hülye vagyok, de milyen alapú logaritmus? mert ha négyet emeled a zárójelben lévőre, akkor nincs alap, vagy lg?
2011. nov. 13. 13:08
 2/3 bongolo ***** válasza:

Gondolom az eslő "kalap" nem kell oda, tehát:

log4(12·2^x+1)=-x/2

A logaritmus definíciója szerint ez azt jelenti, hogy

12·2^x+1 = 4^(-x/2)

A jobb oldal: az 1/2 hatvány négyzetgyököt jelet, √4 pedig 2, tehát a jobb oldal 2^(-x). A negatív hatvány reciprokot jelent, tehát ez 1/2^x lesz.


Érdemes bevezetni egy új válzozót: y=2^x

12y + 1 = 1/y

12y² + y - 1 = 0

Megoldóképlettel:

y₁ = 1/4

y₂ = -1/3

Mivel 2^x csak pozitív lehet, ezért a negatív y nem megoldás.

2^x = 1/4

x = -2

2011. nov. 13. 13:21
 3/3 A kérdező kommentje:
kössz a segítséget :D
2011. nov. 13. 18:30