log4^(12*2^x +1)=-x/2
(a "+1" az egészhez adódik nem csak az x-hez)
2011. nov. 13. 13:03
1/3 anonim válasza:
bocsi, lehet hülye vagyok, de milyen alapú logaritmus? mert ha négyet emeled a zárójelben lévőre, akkor nincs alap, vagy lg?
2/3 bongolo válasza:
Gondolom az eslő "kalap" nem kell oda, tehát:
log4(12·2^x+1)=-x/2
A logaritmus definíciója szerint ez azt jelenti, hogy
12·2^x+1 = 4^(-x/2)
A jobb oldal: az 1/2 hatvány négyzetgyököt jelet, √4 pedig 2, tehát a jobb oldal 2^(-x). A negatív hatvány reciprokot jelent, tehát ez 1/2^x lesz.
Érdemes bevezetni egy új válzozót: y=2^x
12y + 1 = 1/y
12y² + y - 1 = 0
Megoldóképlettel:
y₁ = 1/4
y₂ = -1/3
Mivel 2^x csak pozitív lehet, ezért a negatív y nem megoldás.
2^x = 1/4
x = -2
3/3 A kérdező kommentje:
kössz a segítséget :D
2011. nov. 13. 18:30