9. -es fizika házi, hogy kell megoldani?


1.) A folyó partján egymástól 50 km távolságra lévő két város között hajó közeledik. A folyó sodrásának irányába 2 óra, az áramlással szemben 3 óra a menetidő. Határozzuk meg a folyó vizének a sebességét és a hajónak a vizéhez viszonyított sebességét!


2.) Egy halász csónakjával a folyón felfelé halad. A folyót átívelő híd alatt a vízbe ejti a tartalék evezőjét, ezt azonban csak fél óra múlva vesz észre. Ekkor visszafordul, és a híd után 5 km-rel éri utol az evezőt. Mekkora a folyó sebessége, ha a csónak vizéhez viszonyított sebessége mindkét irányba ugyanakkora?


Csak ezt a 2-t nem tudtam.(ha lehet, írnátok magyarázatot is hogy megértsem?) Köszönöm előre is!


2011. nov. 10. 17:26
 1/4 anonim ***** válasza:

1)

Ugye tudni kell az összefüggést, miszerint s=v*t

s minden esetben 50. Sodrással szemben a hajó sebessége legyen v-x, ahol v a hajó sebessége, x a folyó sodrása, illetve tudjuk a t időt, ami 3 óra.

Másik irányban a hajó sebessége v+x, és a t=3 óra.

Tehát kaptunk két egyenletet:

1. 50=(v-x)*3

2. 50=(v+x)*2

A kettő tehát egyenlő, így felírható a (v-x)*3=(v+x)*2

A v számolható egyik illetve másik irányban is. v=s/t

Sodrással szemben 50/3 km/h, sodrással egy irányban pedig 50/2 km/h

Így [(50/3)-x]*3=(25+x)*2


Itt már csak X az ismeretlen, számolhatod :)

2011. nov. 10. 17:42
 2/4 anonim ***** válasza:

A 2.) feladat kitűzése nem egzakt. Ki kell mutatni, hogy a feladatnak végtelen sok megoldása van. Legyen a folyó sebessége u, csónak sebessége a vízhez viszonyítva v.

Legyen H a híd alatti pont, A a visszafordulás pontja és B az evező megtalálási pontja. Egyenes vonalú egyenletes sebességet feltételezve, a következő táblázathoz jutunk: út idő sebesség

HB 0,5(v-u) 0,5 v-u

BH 0,5(v-u) (v-u)/(2*(v+u)) v+u

HA 5 5/(v+u) v+u


Ezek után a tábla tetszőleges v>u értékekkel kitölthető...

Üdv. Sz.Gy

2011. nov. 10. 18:34
 3/4 anonim ***** válasza:
Megjegyzés a 2.) megoldáshoz. A csónak v sebességét az "állóvízhez" képest vesszük, és ez az érték mindkét irányba ugyanannyi. Hasonló logikával kimutatható az az eset is, amikor megváltozott w sebességnél v-u=w+u feltételből indulunk ki. Sz.Gy.
2011. nov. 10. 19:11
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm !

Bár a 2. -at nem értem :/

2011. nov. 10. 19:23