Valaki levezetné nekem ezt a két feladatot, egyszerűen nem bírok rájönni hogy jön ki?


Itt van két (gyökös) feladat:

[link]


Elmagyaráznátok hogy jöttek ezek ki, ill. levezetnétek? Ahogy az eredményt megnéztem, sehogy se jöttek ki ezek. :/ Volt 1 jó megoldásom, de az a véletlen műve, azzal már a 2.-at nem tudtam megoldani.

Köszönöm előre is a segítséget! :)


2011. okt. 24. 16:45
 1/6 A kérdező kommentje:
Megoldásokba vannak ezek, remélem jókat írtak! :D
2011. okt. 24. 16:46
 2/6 BKRS ***** válasza:

∛a = ⁶√a²

√a = ⁶√a³

∛a*√a = ⁶√a² * ⁶√a³ =⁶√(a² * a³) =⁶√a⁵

Az a helyere irj be 3/2 -et.


A masodik resznel meg:

∛a = ⁶√a²

√(1/a) = ⁶√a-³

∛a*√a = ⁶√a² * ⁶√a-³ =⁶√(a² * a-³) =⁶√(1/a)

itt megint az a helyebe irj be 3/2-et.

2011. okt. 24. 17:03
 3/6 anonim ***** válasza:
Első: ∛(3/2) * √(3/2)= (3/2)⅓ * (3/2)½= (3/2)⅓+½= (3/2)⅚= a megoldás. (Ugye egy szám pl az egykettediken az az hogy a számot az elsőre emeljük és a második gyök alá visszük. Az egyharmadikon a szám az elsőn viszont a harmadik gyök alatt van.
2011. okt. 24. 17:03
 4/6 anonim ***** válasza:

Legyen

3/2 = a


ezzel hatvány alakban felírva az első feladat

a^(1/3)*a^(1/2) = a^(1/3 + 1/2) = a^(5/6)

Behelyettesítve

= (3/2)^(5/6)


a^(1/3) * (1/a)^(1/2) = a^(1/3)/a^(1/2) = a^(1/3 - 1/2) = a^(-1/6) = 1/a^(1/6) = (1/a)^(1/6)

Behelyettesítve

= (2/3)^(1/6)

2011. okt. 24. 17:16
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mind a hármótoknak, nagyon rendesek vagytok! :)
2011. okt. 24. 18:19
 6/6 anonim ***** válasza:

Felső, ill. alsó indexként lehet ezeket is használni (Arial Unicode MS karakterkészlet):


5⁺ 5⁻ 5⁼ 5⁽ 5⁾ 5 ⁿ


5₊ 5₋ 5₌ 5₍ 5₎


5ˣ 5 ̽ 5̽

2011. okt. 25. 21:32