2 kémia feladatot nem tudok megoldani, levezetné valaki nekem? Feladatok a leírásban.


1. Telített-e a 20 fokos 24 tömeg%-os kálium-klorid oldat, ha ezen a hőfokon 100 g víz 34 g kálium-kloridot képes feloldani?


2. A telített kálium-nitrát-oldat 60 fokon 52,5 tömeg%-os, 20 fokon pedig 24 tömeg%-os. Felmelegítünk 250 g 20 fokon telített oldatot 60 fokra. Hány g kálium-nitrátot képes még feloldani az oldat?


2010. nov. 14. 18:41
 1/3 anonim ***** válasza:
74%
Az elsőnél a 134g összsúlyú oldat 25,3 tömegszázalékos a 24%-os nem telített.
2010. nov. 14. 19:00
 2/3 anonim válasza:
83%

1: Ha 100g víz 34g KCL-t képes oldani akkor felírható egy arányosság, mi szerint:

134g oldat > 34g KCL 34/134*100=25,27% azaz a legtöményebb oldat ilyen tömegszázalékos.

2: A 20 fokos KNO3 oldalt 24% tömegszázalékos. Ez 250g esetén 250*0,24=60 g oldott anyagot jelent. Ha felmelegítem az oldatot, akkor a tömege nem változik(nem adtak meg párolgásra vonatkozó adatot, úgy hogy becsukjuk a szemünket és nem látjuk hogy párolog:)) marad 250g. 60 fokon azonban már 53,5% a maximális telítettség ami 250*0,525= 131,25g KNO3-at jelent az oldatban. 131,25(elvi maximum)-60(meglévő oldott anyag)=71,25g oldható még fel

2010. nov. 14. 19:02
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :)
2010. nov. 14. 19:06