Megoldaná valaki ezt a kémia feladatot (ötösöm leszből)?


többször átszámoltam és nem jön ki: 692.3 köbcm 65m/m%osnak kell kijönnie...

Reagens, 2.00mol/köbdm koncentrációjú salétromsavoldalot állitunk elő. 65m/m%os, 1.40g/köbcm sűrűségű tömény oldat áll rendelkezésre. Irjuk le hogyan járjunk el, ha 5köbdm reagens oldaltra van szükségünk.


2011. okt. 14. 11:19
 1/1 anonim ***** válasza:

Tehát kell nekünk 5 dm^3 2.00 mol/dm^3-es oldat. Az ugye azt jelenti, hogy 5 dm^3 * 2.00 mol/dm^3 = 10 molnak kell lennie lesz az oldatban lévő HNO3 anyagmennyiségének.

n(HNO3) = 10 mol


A HNO3 moláris tömege 63 g/mol, vagyis a szükséges anyag tömege 10 mol * 63 g/mol = 630 gramm.

m(HNO3) = 630 g


65m/m%-os a kiindulási oldat, ebben kell lennie 630 gramm oldott anyagnak, vagyis a teljes szükséges oldat tömege 630g / 0,65 = 969,23 gramm.

m(tömény oldat) = 969,23 g


A kérdés az, hogyan járjuk el, konkrétan nem kérdez rá semmilyen mennyiségre, tehát ez az adat már megfelelő ahhoz, hogy pl. egy laborban megcsináljuk a kívánt oldatot.

Ezt a 969,23 grammot szépen kimérjük egy mérlegen, majd felhígítjuk desztillált vízzel úgy, hogy az össztérfogat 5 dm^3 legyen.


Ha nem tömeget akarunk mérni, hanem inkább térfogatot, akkor felhasználjuk a sűrűség adatot, így kijön, hogy a tömény oldatból 969,23 g / 1,4 g/cm^3 = 692,31 cm^3-t kell kimérni.

V(tömény oldat) = 692,31 cm^3


Ezt ugyanúgy kimérjük, és felhígítjuk 5 dm^3-re, nyilván ugyanazt az oldatot fogjuk kapni, csak más módszerrel (tömeg vs. térfogat mérés).

2011. okt. 14. 12:29