Hogyan kell megoldani ezt a kémia feladatot?


10,5 g C5H10 -et ( 5 és 10 alsó indexben) égetek el!

Kérdés: Hány gramm szén-dioxid? És hány gramm víz keletkezik?

Nem tudom ,hogyan kezdjek hozzá.Van több kémiai feladat is,de ez olyan ,g nem tudok hozzákezdeni... vagy esetleg először a szén-dioxid moláris atomtömegét kell kiszámolni.

Ha lehet részletesen írja le,aki tudja ,mert azzal sokat segítene nekem. Köszönöm:)


2011. szept. 24. 16:06
 1/5 anonim ***** válasza:

ez egy aleken ugyebar. egyszeris reakcio egyenlet


c5h10 + 15/2o2-> 5co2 + 5h2o

1 mol c5h10..5mol co2...5 mol h2o 10.5 mol az 0.15mol

0.15mol c5h10..x........y


x=0.15*5/1=

y=0.15*5/1=

majd atalakitod az eredmenyeket grammba .ezzel a keplettel, hogy nű=m/M

2011. szept. 24. 16:20
 2/5 A kérdező kommentje:
nem igazán értem,hogy mondod.. köszi,de ha vki érthetőbben letudá írna ,akk azt megköszönném... egyépként meg úgy mondta a tanár,h nem kell hozzá felírni reakcióegyenletet..
2011. szept. 24. 18:06
 3/5 anonim ***** válasza:

Azért írjuk le a reakcióegyenletet csak úgy nagyjából a szemléletesség kedvéért:


C₅H₁₀ + O₂ → CO₂ + H₂O


M(C₅H₁₀) = 5*12,011 + 10*1,008 = 60,055 + 10,08 = 70,135g /mol


70,135 g tartalmaz ...... 60,055 g szenet

10,5 g tartalmaz ...... x g szenet


x = 10,5*60,055/70,135 = 8,991 g szenet


M(CO₂) = 44,011 g/mol


12,011 g szénből keletkezik ...... 44,011 g CO₂

8,991 g szénből keletkezik ...... x g CO₂


x = 8,991*44,011/12,011 = 32,945 g CO₂


M(H₂O) = 18,016 g/mol


2*1,008 g hidrogénből keletkezik ...... 18,016 g H₂O

10,08 g hidrogénből keletkezik ...... x g H₂O


x = 10,08*18,016/(2*1,008) = 90,08 g H₂O


Ha még van kérdésed, szólj.


Máskülönben, ha esetleg érdekel, hogy hogyan lehet az indexeket kitenni, itt írunk róla:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2011. szept. 24. 23:43
 4/5 anonim ***** válasza:

A második fele a hidrogénnél hibás, helyesen:


70,135 g tartalmaz ...... 10,08 g hidrogént

10,5 g tartalmaz ...... x g hidrogént


x = 10,5*10,08/70,135 = 1,509 g hidrogént


2*1,008 g hidrogénből keletkezik ...... 18,016 g H₂O

1,509 g hidrogénből keletkezik ...... x g H₂O


x = 1,509*18,016/2*1,008 = 13,485 g víz

2011. szept. 24. 23:52
 5/5 A kérdező kommentje:
Jovan. Megszültél má' ?
2012. júl. 3. 01:08