Előre is nagyon köszi..:)


Egy 4*10 N/C térerősségű homogén mezőben nyugalmi helyzetéből elengedünk egy 5*10^-3(10 a -3.on) C töltésű részecskét. A részecskén az elektromos mező 20 J munkát végez.


a.) Mekkora erő hat a részecskére?


b.) Mekkora utat tesz meg a résecske, ha csak a ELEKTROMOS MEZŐ ERŐ HAT RÁ ?


c.) Mekkora a befutott pálya végei között a különbség ?



Köszi még1x.;) levezetés is kéne, h megértsem a gondolatot.:)


2011. okt. 23. 17:09
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Egy 4*10 N/C térerősségű homogén mezőben nyugalmi helyzetéből elengedünk egy 5*10^-3(10 a -3.on) C töltésű részecskét. A részecskén az elektromos mező 20 J munkát végez.


a.) Mekkora erő hat a részecskére?


Először is azt érdemes tudni, hogy a tört mértékegységű mértékegységeket úgy lehet megérteni, hogy mindig a NEVEZŐT vesszük gondolatban 1-nek, és akkor itt pl: a 4*10=40 N/C azt jelenti, hogy egy 1 C töltésű testre 40 N erő hatna. Amúgy egy egész coulomb az óriási töltés, tehát ha arra is csak 40 N hat, akkor ebből tudható, hogy elég gyenguszka tér. Amúgy a N/C=V/m, tehát 1 méterre jut 40 volt feszültségkülönbség. Így még jobban látható, hogy ez nagyon pici, mert kb. olyan, mint a 230 V-os drót hatása 6 méter távolságból, mert 230V/6m az kb. 40V/m, szóval elhanyagolhatóan pici szinte, de a részecskére persze hat. És az erőt így kell kiszámolni: F=E*q ahol az E a térerősség, q meg a töltés, amire hat, vagyis F=40N/C*5*10^-3C=0,2N.


b.) Mekkora utat tesz meg a résecske, ha csak a ELEKTROMOS MEZŐ ERŐ HAT RÁ ?


Ezt meg visszafele gondolkodva kell kiszámolni, mert ugye tudjuk, hogy erő*út=energia, vagyis F*s=W. Ebből s=W/F. És ebbe már be is tudjuk helyettesíteni, hogy: s=20J/0,2N=20Nm/0,2N=100m.


c.) Mekkora a befutott pálya végei között a különbség ?

Itt ugye feszültségkülönbségre gondoltál.

Az meg ugye: U=E*d vagyis térerősség*távolság. Tehát U=40V/m*100m=4000V.


Remélem segítettem, és légyszi adj zöld kezet, mert mostanában lepontoztak páran igazságtalanul. Voltam már 91%-on is.

2011. okt. 24. 15:52
 2/2 A kérdező kommentje:

köszi szépen ;)



ment a zöld kéz.

2011. okt. 31. 23:05