Ezeket hogy kell deriválni?


ln(3xnégyzet-6x)/cos(4x) és az egész egy nagy zárójelbe van.


(sin(3)*cosgyökx)


12gyök alatt ln 4 hatványon (x)


1/ctg 2hatványon (x)


gyök alatt x+1* 3 gyök alatt 1-x


sin négyzet x

És még azt szeretném, hogy mikor lesz pl. sin(3x) konstans? Mert ha a 3-as külön a zárójeles x előtt van már nem konstans? Ill. ha 3sinx akkor az ugye 3cosx lesz?

Bocsi, hogy így irtam nem tudtam másképp és nagyon fontos lenne! Előre is köszi!


2011. okt. 22. 19:04
 1/5 anonim ***** válasza:

“Bocsi, hogy így írtam nem tudtam másképp ...“


Na, akkor oldjuk meg először ezt a kérdést:


Ezeket a jeleket, amik az egyenletek és képletek leírásához kellenek a Word Arial Unicode Ms betűkészletében megtalálod (Beszúrás→Szimbólum→Szimbólumok). A hozzászólásokat nem egyenesen írom, hanem először egy Word dokumentumban, ahol már előre el vannak készítve (bemásolva) a felső, alsó indexek, matematikai jelek, stb. A szövegbe már csak a Ctrl+V-vel rakom be őket. Amúgy ennek a „kétlépcsős“ módszernek még az is előnye, hogy így jóval kisebb a valószínűsége annak, hogy valamit hibásan írok ki.“


„bongolo“ tanácsa:


Én erről a honlapról szoktam bemásolni a jeleket:


[link]


Rendkívül sok jelet tartalmaz, ráadásul kategóriák szerint csoportosítva, könnyű benne keresni.

A "Character" oszlopból lehet ^C-^V-vel bemásolni közvetlenül a gyakorikérdések válasz dobozába a jeleket.


A legfontosabb jeleket beletettem a normál billentyűzetkiosztásba is (az MSKLC nevű programmal), úgyhogy azokat keresgélés nélkül AltGr+billentyű módon tudom begépelni.


Itt írnak róla:


[link]


Az MSKLC program letöltése:


[link]

2011. okt. 22. 20:43
 2/5 anonim ***** válasza:
Most lehet, hogy azt mondod majd magadban, ez túl körülményes, fárasztó, minek strapáljam magamat vele, majd csak akad valaki, aki megérti a kérdést így is. Gondolj akkor arra, hogy mi, akik megválaszoljuk a kérdésedet/kérdéseket, mi is rászánjuk a szükséges időt a feladatok megoldására, mert másképp nem lenne eredmény.
2011. okt. 22. 20:49
 3/5 anonim ***** válasza:

Más megoldási lehetőség, ha leírod egy papírra, beszkenneled és felteszed a következő oldalak valamelyikére, aztán a linket mellékeled a kérdésedhez:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2011. okt. 22. 20:58
 4/5 anonim ***** válasza:

„ln(3xnégyzet-6x)/cos(4x) és az egész egy nagy zárójelbe van.“


Erről van szó?:


ln[(3*x²-6*x)/cos(4*x)]


Elsőként a láncszabályt kell alkalmazni, vagyis:


ln[f(x)] = 1/f(x)*f(x)'


f(x)' = df(x)/dx

2011. okt. 22. 21:06
 5/5 bongolo ***** válasza:

"És még azt szeretném, hogy mikor lesz pl. sin(3x) konstans? Mert ha a 3-as külön a zárójeles x előtt van már nem konstans? Ill. ha 3sinx akkor az ugye 3cosx lesz?"\


Nem nagyon értem a kérdést. A sin(3x) sosem konstans, hisz függ x-től. Az a konstans, ami nem függ x-től. Pl. a második feladat:

sin(3)*cos(√x)

Ennél a sin(3) konstans. Ugyanaz, mint ha az lenne odaírva, hogy 0,14*cos(√x). Ezt úgy szokták a matekosok írni, hogy C·f(x), aminek a deriváltja C·f'(x), tehát csak az f(x)-et kell deriválni.

Igen, 3·sin(x) deriváltja 3·cos(x)


Most ennél a sin(3)*cos(√x) függvény deriválásánál egy másik szabályra is szükség van, arra, hogy hogyan kell egymásba ágyazott függvényt deriválni. Most a külső függvény a cos(g(x)), a belső pedig g(x)=√x

f(g(x)) deriváltja = f'(g)·g'(x)

f'(g) most -sin(g(x)) = -sin(√x)

g'(x) pedig: g(x) = √x = x^(1/2), ezért g'(x) = 1/2·x^(-1/2), máshogy írva 1/(2√x)

Tehát a teljes derivált:

-sin(3)·sin(√x)/(2√x)


Ez alapján mondjuk az utolsót (sin²x) tudod deriválni? Írd meg, szerinted mi az eredmény!

2011. okt. 22. 22:12