x^10-x^5+x^2-x+1=0
2011. okt. 19. 18:10
 1/2 anonim ***** válasza:

átalakítod ilyen alakra:


x^10 - x^5 + 1/4 + x^2 -x + 1/4 + 2/4 = 0

(x^5-1/2)^2 + (x-1/2)^2 + 2/4 = 0


A 2/4 tuti nem nulla, a másik két tagnak pedig nullának kell lennie, mivel mindkettő nemnegatív.

Tehát teljesülnie kell a következőnek:

x^5 - 1/2 = 0 és x - 1/2 = 0


Ez a két dolog pedig nem állhat fenn egyszerre. Szóval nincs valós gyök.

2011. okt. 19. 18:29
 2/2 anonim ***** válasza:
úgy is mondhatod, hogy az előző válaszban a második sor jobb oldala nulla. Ugyanakkor a bal oldalon az első és második tag nem lehet negatív, mert négyzetek, a harmadik tag (2/4) pozitív szám, összegük tehát biztosan pozitív, vagyis az egyenlőség valós számokra nem teljesülhet.
2011. okt. 20. 10:18