Hogy is van ez? [fizika, párhuzamos, soros kapcsolások]
A fizika érdekel, de olyan a tanár, hogy füzetből is lehet nála nézni a témazárónál a puskát és fizikaórán nem tudok figyelni mert a többiek jól elszórakozgatnak és hangzavar van mindig.
A tanárunk valami olyat mondott, hogy ahogy van egy párhuzamos és egy soros kapcsolásunk, minden kapcsolásban van pl. 2 fogyasztó (izzó).
A párhuzamos kapcsolásnál ahogy elindul a zsebtelepből a 4,5 Volt és például 0,2 Amper áram, és a csomópontnál kétfelé ágazik el, és itt a feszültség ugyanannyi marad mind a két mellékágban, de az áramerősség szétosztódik I1-re és I2-re.
A soros kapcsolásnál megint elindul a zsebtelepből 4,5 V és 0,2 A áram, és a két izzó között úgy osztódik el, hogy most az áramerősség állandó, és a feszültség osztódik el U1-re és U2-re. Én szinte mindent értek a fizikából de ezt nem hogy miért van.
Tehát miért is van ez? (ha így van)
Ja és még 1 kérdés:
Úgy írtuk le a füzetbe, hogy az ampermérőt sorosan kell bekötni az izzó elé, a voltmérőt pedig párhuzamosan, hogy az izzót "megkerülje" a vezeték. Ezt miért így kell?
Na ezt gyakran szoktak szemleltetni folyoval:
A feszultseg a folyo esese: mennyi a szintkulonbseg ket pontja kozott, az aramerosseg meg az atfolyo viz mennyisege.
Parhuzamos kapcsolasnal ugye ket agra szakad a folyo aztan ujra osszekapcsolodik:
a szetvalas es az ujra osszekapcsolodas kozt a ket reszen nyilvan ugyannyi a folyo esese, de az atfolyo viz mennyisege kette oszlik.
A soros kapcsolasnal ugyanaz a mennyisegu vbiz folyik at mindket ponton, viszont a total esese a folyonak kette oszlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!