Mi a megoldás és a levezetés ebben a matek feladatban?


Sziasztok!

Nem vagyok jó matekból menni fogok tanárhoz de még várom a levelét,addig is..

A következő példát kaptam házinak matekból..


Két gömb belülről érinti egymást a nagyobbik gömbnek a kisebbiken kivüli rész 108.909 cm3(köb)=V.

A gömbök központjainak távolsága 2 cm.

Mekkora a a2(négyzet) gömb sugara?


Semmi más nem volt megadva...

Nem értem a levezetést,kerülte,terület tudom számolni (legalábbis azt hiszem)de nem megy.

Kérem aki tud segiteni irja le nekem..email cimet is adok,ha tud tényleg segiteni.

Idegesit hogy nem értem.. :(

Köszönöm!


2011. okt. 18. 18:06
 1/4 BKRS ***** válasza:

Rajzolj abrat.

A nagyobb gomb kozeppontjan es a kisebb gomb kozeppontjan atmeno egyenes atmegy az erintesi ponton is.

Vagyis a nagy gomb sugara az 2cm-rel nagyobb lesz mint a kis gomb sugara.


A kis gomb sugara: r^3 * Pi/3

a nagy gom sugara: (r+2)^3 * Pi/3

A ketto kulonbsege:

(r+2)^3 * Pi/3 - r^3 *Pi/3 = 108,909

(r+2)^3 - r^3 = 3*108,909/Pi = 104.000434


r^3 + 6r^2 + 12r + 8 - r^3 =104.000434

6r^2 + 12r - 96.0004342 = 0

masodfoku megoldokepletbol a kis kor sugara:

r=3,12311

A nagy kor sugara:

r+2 = 5,12311

2011. okt. 18. 19:26
 2/4 BKRS ***** válasza:
Bocs, rossz szohasznalat, nem kör, hanem gömb.
2011. okt. 18. 19:27
 3/4 anonim ***** válasza:

Biztosan el tudod képzelni, hogy belülről érintik egymást.

A gömb térfogat-képletét is biztosan tudod. Akkor remélem megérted ezt:

[link]

Minden lépést gondolj végig és feltétlenül ellenőrizd a térfogatokat zsebszámológépen!

2011. okt. 18. 19:27
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :) Gyakorlom és ha még van valami kérdésem akkor felteszem :) Igy legalább sikerül(t)megértenem.Köszi
2011. okt. 19. 09:05