Mekkora a pH-ja 25 C-on az 5x10^-3 mol/dm3-es meszes víznek?

És van egy ugyanilyen kérdés ezekkel az adatokkal csak NaOH-al.

A kérdésem, hogy a megoldás azt írja, a meszes vízre, hogy disszociál és így nem 11,7 lesz a pH-ja (ahogy számoltam) hanem 12. Viszont a NaOH a pH-ja tényleg 11,7.Most hogy van ez?


2011. okt. 13. 18:37
 1/2 anonim ***** válasza:
A mész ugye Ca(OH)2, tehát kétértékű bázis, ezért 2*5*10^-3 mol/dm^3-es lesz az OH-ion koncentrációja, vagyis 10*10^-3 ami = 10^-2 -> ebből pOH=2 és mivel pH+pOH=14 ezért pH=14-pOH=14-2=12. Tehát a lényeg nem a disszociáláson van, hanem hogy ez egy KÉT értékű bázis, míg a NaOH az csak egy értékű.
2011. okt. 13. 18:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm ^^ :)
2011. okt. 13. 18:54