Matek? Exponenciális egyenletrendszer.


(x-y)/2 (x-y)/4

1. 2^ - 2^ = 2



2. 2y-x=1



én úgy csináltam,.kifejeztem az 2. ból az x-et. behelyettesítettem. majd összevontam. az exp. fv. szig. mon miatt. és akkor leirtam a hatványkitevőket. de azt mondta csak ugy lehet ha 1-1 tag áll az egyenlőség jobb és bal oldalán. úgy viszont em jó.

akkor hogy is lenne

Segítsetek pls :S


2011. okt. 11. 15:49
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

17:55 vagyok:

Ja, ha a "de a kitevőben van egy osztás is", akkor én más feladatot csináltam.

2011. okt. 11. 17:59
 12/19 anonim ***** válasza:

Na várjunk csak. Akkor most hogyan is van a példa? Mi van a kitevőben?


Ez a kitevő: (x-z)/2 vagy csak az (x-y) ? Illetve a másiknál: (x-z)/4 vagy szintén (x-y) ?


Mert úgy néz ki, hogy mindenki mást számol. Nem rossz.

2011. okt. 11. 18:08
 13/19 bongolo ***** válasza:

A kérdező eredeti kérdéséből látszik, hogy a kitevő (x-y)/2 illetve /4, azokat írta egy sorral feljebb, hogy jobban mutasson.


Egyébként kérdezőnek javaslat: Zárójelezni kell mindent rendesen. Szóval helyesen így néz ki:

2^((x-y)/2) - 2^((x-y)/4) = 2


(Bevallom, én is csak gyorsan, zárójel nélkül írtam a válaszomban, de nem volt helyes...)

2011. okt. 11. 18:11
 14/19 A kérdező kommentje:

igen azért néztem. itt a továbbiakban, hogy a kitevőben van az osztás, nem a hatvány alapban.

de amúgy ez az x-y= 4 megmagyaráz mindent. hiszen bármely szám jó, csak x-y = 4- legyen

még1x. köszönöm nektek a fáradozást :)

2011. okt. 11. 18:43
 15/19 anonim ***** válasza:

A kérdező még mindig kavar:

a második egyenletnek nem felel meg pl. 11 és 7.

Csak az x=9, y=5 felel meg MINDKÉT egyenletnek.

2011. okt. 11. 19:04
 16/19 bongolo ***** válasza:

... mert a kérdező azt hiszi, hogy kész van a megoldása, pedig egy lépést még kihagyott:


x-y = 4

2y-x = 1


Ezeket összeadva ez jön ki:

y = 5

ami azt jelenti, hogy x=9

2011. okt. 11. 19:11
 17/19 A kérdező kommentje:

a lényeg. hogy

x-y = 4

x nek kijött a 9

y-nak az 5


a kettő között 4 a különbség.

de amúgy nekem a 7 és a 11 is megoldja.

2011. okt. 12. 16:36
 18/19 A kérdező kommentje:
de hogy jön ki a 9 és az 5 ?
2011. okt. 12. 22:06
 19/19 bongolo ***** válasza:

Írtam fentebb. Két egyenlet van:

x-y = 4

2y-x = 1

Ezt kell megoldani.


A legegyszerűbb úgy, ha összeadod a bal oldalakat is meg a jobb oldalakat is, ez lesz:

(x-y)+(2y-x) = 4+1

Az x kiesik, az y-okból egy darab marad, tehát ez lesz:

y=5


De ha ez bonyolult, oldjad meg a szokásos módszerrel: egyikből kifejezed az x-et és behelyettesíted a másikba, stb.

2011. okt. 13. 00:20
1 2