Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi volt az a zsebkendőszavazás?

Mi volt az a zsebkendőszavazás?

Figyelt kérdés
Történelem dogára kikaptuk a lehetséges kérdéseket és semmi értelmeset nem találok róla. Nem tudá nekem valaki 3-4 mondatban összefoglalni?
2009. ápr. 29. 20:37
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

1904-ben Tisza István miniszterelnök elhatározta, hogy bármi áron véghez viszi a Házszabály módosítását, amellyel jelentősen korlátozta volna az ellenzéki képviselők jogait. A módosítást azonban nem volt egyszerű elfogadtatni, mivel az ellenzék ellehetetlenítette a voksolást. Akkoriban egyébként még nem volt szavazógép, így a képviselők felálltak, ha egy kérdésre igennel szavaztak, és ülve maradtak, ha nem értettek egyet azzal. November 18-án este aztán a házelnök felállt, és meglobogtatott egy fehér zsebkendőt, mire a képviselők felugrottak a helyükről, mert nem tudták, mi történt. Ekkor a Házelnök kihirdette, hogy a Ház többsége megszavazta a házszabály-módosítást, holott erre vonatkozó kérdés nem hangzott el. Ez volt a hírhedt zsebkendőszavazás. Az új ülésszak következő ülésén, december 13-án aztán a feldühödött ellenzék szétverte az üléstermet, és az összetört székek, ajtók darabjaival estek neki a terem rendjére vigyázó darabontoknak. Többen megsebesültek, véreztek. Az uralkodó a botrány hatására feloszlatta a Parlamentet és új választásokat írt ki, amit az addig ellenzékben lévő függetlenségiek nyertek meg.


[link]

2009. ápr. 30. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Artifex Historycus válasza:

Pontosítani kell a zsebkendőszavazásról írtakat:

1904 november 18-án a házelnök (Perczel Dezső) zsebkendővel adott jelet a kormánypárti - vagyis a szabadelvű párthoz tartozó képviselőknek - hogy szavazzanak. A jelet az ellenzék nem ismerte, így nem értették mi fog következni. A kormánypártiak egyszerre mind felálltak, és számbeli többséggel megszavazták a házszabályrevíziót.

A házszabály klotürrel (határozattal) érvénybe lépett, innentől lehetetlenné vált az obstrukció, vagyis az időhúzó felszólalásokkal egy-egy törvényjavaslat elfogadása. (A későbbiekben tartalmazott olyat is, hogy a házelnök rendőri erőket alkalmazhat az obstruálókkal szemben. Ezzel egyébként a későbbi években élt is Tisza) Az új házszabály szabályzat megszavazása után Tisza a király nevében azonnal feloszlatta az országgyűlést. Az ellenzék semmit sem tehetett, csak amikor legközelebb újra összeült a diéta 1904 december 13-án! Ekkor történt a híres székdobálás, és a berendezés öszetörése.

Egyébként a dolog igazi lényege: a véderőtörvény elfogadását lehetetlenné tevő obstrukciót (ellenzéki képviselők időhúzó felszólalásait) egy új házszabályszabályzattal akarták végleg letörni , és ezen házszabályt a zsebkendőszavazással fogadtatták el.

2010. dec. 23. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!