Ezeket hogyan kell megcsinálni?


1) Egy repülőgépnek reggel 8 órakor kellett volna elindulnia.Köd miatt azonban csak 9 órakor szállt fel.Hogy mégis késés nélkül érkezzen 5600 km-es útjának végére 100 km/h-val megnövelte átlagsebességét,így időben célba is ért.Hány óra a gép menetrend szerinti menetideje?


2)Két iskola sakkozói versenyeztek egymással.Mindenki mindenkivel egyszer játszott.Először egy iskolán belül bonyolították le a körmérkőzéseket,és így összesen 36 játszmára került sor.Amikor a két iskola tanulói mérkőztek egymással,akkor 42 játékra került sor.Hány tanuló vett részt a versenyben?


3)Két üzem közül az első most egy év alatt annyit termel,mint a második9 hónap alatt.Az első üzem termelése évente 10%-kal,míg a másodiké 5%-kal nő.Hány év alatt éri utol az első üzem évi termelése a második üzem évi termelését?


2011. okt. 7. 16:50
 1/4 bongolo ***** válasza:

1)

Annyit kell tudni hozzá, hogy:

s=v·t

s = 5600 km


A késés nélküli valamint a késéses menetrendből felírhatunk 2 egyenletet:

5600 = v·t

5600 = (v+100)(t-1)


Már csak meg kell oldani, kijön belőle t (valamint v is, de az nem volt kérdés).

Oldjad meg, gondolom, menni fog. Ha nem, mondd, hol akadtál el.

2011. okt. 7. 17:33
 2/4 bongolo ***** válasza:
100%

2) A saját iskolában X tanuló sakkozik, a másikban Y.


Amikor iskolán belül játszanak, akkor X·(X-1)/2 illetve Y·(Y-1)/2 játék lesz. (mindenki játszik önmagán kívül mindenkivel, és azért kell felezni, mert A is játszott B-vel meg B is játszott A-val, de az ugyanaz a játék volt.)


X·(X-1)/2 + Y·(Y-1)/2 = 36


Amikor a másik iskolával játszanak, akkor X·Y játék van.


X·Y = 42


X+Y-ra vagyunk kíváncsiak.


Van két egyenletünk és két ismeretlenünk, tehát megoldható az egész. Viszont negyedfokú tagok is bejönnének, ha csak úgy behelyettesítenénk a szokásos módon.


Lehet trükközni kicsit:


Az első egyenlet kifejtve:

X²-X + Y²-Y = 72

X²+Y² = 72 + (X+Y)


Mivel

(X+Y)² = X²+Y²+2XY = X²+Y² + 84

ezért aaz előző egyenletből ez lesz:

(X+Y)²-84 = 72+(X+Y)


N=X+Y a keresett szám. Ezzel felírva ezt az egyenletet és átrendezve ez lesz:


N²-N-156 = 0


Ennek a megoldását már rád bízom. Lesz egy pozitív és egy negatív gyök, persze a pozitív lesz csak jó.

2011. okt. 7. 17:51
 3/4 bongolo ***** válasza:

3)

Első üzem évi termelése: A

Második üzem évi termelése: B


Az első mondatot így írjuk le egyenlettel:

A = 9/12·B


Második mondat:

Új éves termelések 1 év után: A·1,1 illetve B·1,05

n év után: A·1,1ⁿ illetve B·1,05ⁿ

n év alatt utoléri, vagyis


A·1,1ⁿ = B·1,05ⁿ


Két egyenlet, két ismeretlen. Megint lehetne bamban megoldani, de legyünk szemfülesek. Mindkettőből gyorsan ki tudjuk fejezni A/B-t:


A/B = 9/12

A/B = 1,05ⁿ/1,1ⁿ


Vagyis

(1,05/1,1)ⁿ = 9/12

Logaritmust véve mindkét oldalon:

n·lg(1,05/1,1) = lg(9/12)


Ebből számológéppel kijön n-re valamilyen nem egész szám. Annak az egész része még kevés ahhoz, hogy utolérje, a rákövetkező évben fogja utolérni, év végére meg túl is haladni.

2011. okt. 7. 18:02
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi nektek!!!
2011. okt. 7. 18:15