Matek: Ezt hogyan kell kiszámolni?


Minden valós x esetén teljesül, hogy

(x+2)(x+b)= x2 [négyzeten] +cx+6

Számítsuk ki b és c értékét!


Arra gondoltam, hogy a második fele lehetne egy teljes nézet mint: (x+gyök6)2 [négyzeten] így c= gyök6/2

De itt megakadtam teljesen:(


2011. okt. 6. 14:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Amit írsz, az akkor lenne jó, ha a bal oldalon is teljes négyzet állna, de nem az van.


Ha felbontod a zárójelet a bal oldalon, akkor:

x²+2x+bx+2b=x²+(b+2)x+2b fog állni, és így meg kell felelteni egymásnak az egyes együtthatókat, azaz:


x együtthatói: b+2=c

a konstans tagok: 2b=6


Innen már be tudod fejezni, remélem...

2011. okt. 6. 14:19
 2/2 BKRS ***** válasza:

(x+2)(x+b)= x^2+cx+6

Ez minden valos x-re teljesul.

Akkor viszont a jobboldal oszthato (x+2)-vel. Akkor emeljunk ki (x+2)-t:

x^2+cx+6=(x+2)(x+[c-2])+ 6-2c+4 = (x+2)(x+c-2) + 10-2c

Vagyis

10-2c=0

c=5

Ezt visszahelyettesitve:

(x+2)(x+b)= (x+2)(x+5-2)

(x+2)(x+b)= (x+2)(x+3)

Az egyertelmu faktorizacio miatt akkor

b=3.

2011. okt. 6. 15:14