Ezt hogy kell kiszámolni? (8. o. , matek )


1 toll és 4 ceruza ára:590 ft

3 toll és 2 ceruza ára:1170 ft

1 toll ára: mennyi?

1 ceruza ára: mennyi?


2011. szept. 29. 18:21
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Amint látod van 2 egyenletünk 2 ismeretlennel. A toll az egyik, a ceruza a másik. A tollat rövidítsük t-nek, a ceruzát c-nek. Így a két egyenletünk:

1) 1t+4c=590

2) 3t+2c=1170


Az egyenlet rendszerek megoldásának számos módja van, a legtriviálisabb (de sokszor nem a legegyszerűbb) az, ha az egyik egyenletből kifejezzük az egyik ismeretlent.

Az első egyenletünkben még alakítani sem nagyon kell, tisztán látjuk az átrendezés után, hogy 1t=590-4c

Ezután, hogy egy ismeretlenünk maradjon a második egyenletben, behelyettesítjük a most megkapott 1t-t.

3*(590-4c) + 2c=1170

Mint látod, innen már csak egy egyismeretlenes egyenleted van. Ki tudod számolni belőle 1 ceruza árát. Miután megkaptad ezt, az 1c-t helyettesítsd be az első egyenletbe, így megkapod 1 toll árát is, mivel már ott is csak a t lesz ismeretlen.

Végül pedig ellenőrizz.

2011. szept. 29. 18:34
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Egy toll ára 350 Ft, a ceruza ára 60 Ft.
2011. szept. 29. 18:35
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2011. szept. 29. 18:57