Ezt, hogy kell kiszámolni? (matek)


Kaptam egy kötelező szorgalmit, de nemtudom emgoldani, nem jövök rá, hogy kell kiszámolni :/

Két természetes szám összege 17864. A nagyobbik 0-ra végződik. Ha ezt a nullát elhagyjuk, a kissebik számot kapjuk. Melyik ez a két szám?

Ez lenne a feladatom. de nem tudom mi alapján kiszámolni.


2011. szept. 7. 18:10
 1/5 anonim ***** válasza:

Kötelező szorgalmi? :D LoL :)


A kisebb szám legyen X.

A nagyobbikat úgy kapjuk, hogy teszünk ez után egy nullát.

Ha egy szám végére egy nullát teszel, a tízszeresét kapod.

Tehát a nagyobb szám 10X.

A két szám összege: x + 10x = 17864

Ebből kifejezed x-et és megvan a kisebb szám.

Innen ugye menni fog? :)

2011. szept. 7. 18:18
 2/5 bongolo ***** válasza:

Ha a nagyobbik úgy néz ki, mint a kisebbik, csak van a végen egy 0, akkor az azt jelenti, hogy a tízszerese.


Vagyis a két szám az x meg a 10x.

Innen már menni fog remélem.

2011. szept. 7. 18:19
 3/5 Ucsiha Madara ***** válasza:

A nagyobbik szám 10-szerese a kisebbiknek. Tehát így:

a+10a=17864

11a=17864

a=1624


Tehát a két szám 1624 és 16240.

2011. szept. 7. 18:20
 4/5 anonim ***** válasza:

1) x

2) y


x/10 = y


10y+y = 17864

y= 1624

2011. szept. 7. 18:20
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Amúgy igen kötelező szorgalmi a magatartásunk(osztály) miatt
2011. szept. 7. 20:13