Mértani sorozatok.

a2=6

a4=24

Kérdezi az a1-et, a q-t, az a3-at, az a5-t, az a10-et. Először a q-t számoltam ki.


a2=a1xq(négyzeten)

a4=q1xq(harmadikon)

/aláhúztam/


6=a1xq(elsőn)

24=a1xq(harmadikon) } /:

/aláhúztam/


24/6=a1xq1/a1xq3


4=q


(Ez az eredmény.)


Ezután az a1 következett.


a1xq=a4

a1x4=24 /:4

a1=6


(Ez az eredménye az a1-nek).


Aztán az a3, az a5, az a10 eredménye:


a3=6xq(négyzet)=6x4(négyzeten)=96

a5=6xq(negyediken)=6x4(negyediken)=1576

a10=6xq(kilencediken)=6x4(kilencediken)=1572864


És itt a VÉGE a feladatnak. Jól számoltam? Ha nem, mi volt a hiba? El tudnátok magyarázni ha hibás?


2011. okt. 2. 16:24
 1/1 bongolo ***** válasza:

Az elejét elírtad. Ezt írtad:

a2=a1xq(négyzeten)

Pedig a2 = a1·q

Később ezt is írod, szóval lehet, hogy csak ide írtad rosszul.


Viszont később tényleg elrontottad:

24/6=a1xq1/a1xq3

4=q

Az első sor még jó, de a másodikban nem q, hanem q² kellene.


Vagyis q=2 a megoldás.


Aztán sajnos megint sok rosszat csináltál. Ezt írtad:

a1xq=a4

a1x4=24 /:4

a1=6

Ezt nem is tudom, hogyan gondoltad. Valójában ezt kellett volna:

a1·q = a2

a1·2 = 6

a1 = 3


A végén a képletek már jók, csak a rossz részadatok miatt az eredmény más.

2011. okt. 2. 17:06